Po 28 latach wojsko wróci do Grajewa. Szef MON: Wschód Polski musi być nasycony Wojskiem Polskim

Polska
Po 28 latach wojsko wróci do Grajewa. Szef MON: Wschód Polski musi być nasycony Wojskiem Polskim
Polsat News
Minister Błaszczak odwiedził Grajewo

- Konsekwentnie będziemy rozwijać Wojsko Polskie - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON podpisał w Grajewie (woj. podlaskie) porozumienie z władzami samorządowymi dotyczące przekazania gruntu, na którym powstanie jednostka wojskowa. Została ona zlikwidowana 28 lat temu.

Szef MON podpisał w sobotę w Grajewie porozumienie z miejscowymi władzami o przekazaniu na rzecz polskiej armii nieruchomości, na której wkrótce powstanie nowa jednostka wojskowa. Wejdzie ona w skład Podlaskiej Dywizji Wojska Polskiego. Będzie to brygada zmotoryzowana.

 

Jednostka wojskowa w Grajewie została zlikwidowana w 1994 roku. 

 

ZOBACZ: Szef MON Mariusz Błaszczak przyznał medale za zasługi w obronie polskiej granicy


- Jednostka, która powstanie niebawem w Grajewie, będzie wchodziła w skład nowej dywizji - Podlaskiej Dywizji Wojska Polskiego, kolejnej dywizji sformowanej na wschodzie naszego kraju - powiedział szef MON. 

Silne wojsko

Minister mówił, że za rządów koalicji PO-PSL zlikwidowano wiele jednostek Wojska Polskiego rozlokowanych na wschód od Wisły.  


- My zrobimy wszystko, żeby polska ziemia nie była zajęta przez odbudowujące się Imperium Rosyjskie. Żeby tak się stało, Wojsko Polskie musi być silne i liczne, uzbrojone w nowoczesną broń. Konsekwentnie ten proces przeprowadzamy - stwierdził. 


Mariusz Błaszczak zapewnił, że będzie "nieustannie rozwijał Wojsko Polskie" 


- Jeszcze w wielu miejscach w naszym kraju będę z tą dobrą nowiną. Z nowiną dotyczącą albo utworzenia nowych jednostek wojskowych, albo wyposażenia tych jednostek w nowoczesny sprzęt - zapewnił Błaszczak. 

 

WIDEO: W Grajewie powstanie jednostka wojskowa

Jednostka wojskowa w Kolnie

Szef MON dwa tygodnie temu odwiedził inne podlaskie miasto – Kolno. Tam również lokalne władze przekazały Wojsku Polskiemu nieruchomość, na której powstanie jednostka wojskowa.  


- To nie ostatnia wizyta w województwie podlaskim. Dalej konsekwentnie będziemy wzmacniać Wojsko Polskie tak, żeby Polska była bezpieczna, żeby odstraszyć agresora, żeby ten, który próbuje odbudować imperium rosyjskie, zaniechał planów ewentualnego ataku na Polskę - zapowiedział. 

 

ZOBACZ: Koreańskie czołgi i armatohaubice w grudniu w Polsce. Błaszczak ujawnił, dokąd trafią


- Wzmacniamy polskie siły zbrojne, zacieśniamy relacje sojusznicze w ramach NATO i dzięki temu odstraszamy agresora - powiedział szef MON. 

adn/arż / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie