Włochy. Aktywiści klimatyczni obsypali dzieło Andy'ego Warhola mąką

Świat
Włochy. Aktywiści klimatyczni obsypali dzieło Andy'ego Warhola mąką
Reuters
Moment obsypania instalacji mąką

Włoscy aktywiści klimatyczni z grupy Ultima Generazione (Ostatnie Pokolenie) obsypali mąką samochód sportowy pomalowany przez Andy'ego Warhola, który jest wystawiony w mediolańskiej galerii Fabbrica del Vapore.

Pop-artowe dzieło słynnego artysty to samochód BMW M1. Karoseria sportowego coupé produkowanego w latach 1978–1981 została pomalowana przez Andy'ego Warhola.

 

W piątek instalacja została obsypana dużą ilością mąki przez aktywistów klimatycznych, którzy następnie przykleili się do podłogi galerii.

 

- Jestem głęboko wdzięczny Andy'emu Warholowi za to dzieło pop-artu, tak symboliczne dla niezrównoważonej konsumpcji zasobów planety - krzyknęła jedna z aktywistek.

 

WIDEO: Kolejny protest aktywistów klimatycznych. Tym razem w ruch poszła mąka 


Inny z aktywistów pytał: Kto dba o nasze dobro? Czy to nie nasi politycy powinni zajmować się tym, co się dzieje, co się stanie? Nastąpi kryzys ekologiczny. 

Ataki na dzieła sztuki 

To kolejny z serii kilkunastu już ataków aktywistów klimatycznych na dzieła sztuki. Jako pierwsi, na początku października, aktywiści z brytyjskiej grupy "Just Stop Oil" oblali zupą jeden z obrazów z serii "Słoneczniki" Vincenta van Gogha w londyńskiej Galerii Narodowej. To dzieło znajdowało się za szybą i nie uległo uszkodzeniu.

 

10 dni później klimatyczni działacze obrzucili czekoladowym tortem figurę woskową brytyjskiego króla Karola III i królowej Kamili w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie.

 

ZOBACZ: Kolejna akcja aktywistów. Okupowali lotnisko w Amsterdamie i przykuli się do odrzutowców

 

Aktywiści przekazali potem w oświadczeniu: "Jesteśmy tutaj, ponieważ staramy się chronić nasze wolności i prawa, ponieważ staramy się chronić tę zieloną i przyjazną Ziemię, która jest dziedzictwem nas wszystkich".

 

Natomiast 23 października ziemniaczane purre wylądowało na obrazie Claude'a Moneta w Niemczech. Aktywiści podkreślili, że akcja była "ostatnim dzwonkiem alarmowym" w obliczu katastrofy klimatycznej. 

 

- Ludzie głodują, ludzie marzną, ludzie umierają - mówił jeden z aktywistów, widoczny na nagraniach, które obiegły sieć. 

 

ZOBACZ: Rzym. Aktywiści klimatyczni oblali zupą obraz Vincenta Van Gogha

 

Działacz na rzecz klimatu przykleił 27 października głowę do szkła zakrywającego słynny na całym świecie obraz "Dziewczyna z perłą" w

w holenderskiej Królewskiej Galerii Malarstwa Mauritshuis w Hadze - donosił Reuters. 

 

Słynne dzieła sztuki, które padają ofiarą aktywistów, w zdecydowanej większości są zabezpieczone przed przypadkowym uszkodzeniem poprzez zasłonięcie ich szybą lub podobnym materiałem. 

 

Inaczej jest w przypadku większości rzeźb lub instalacji, które często nie są osłonięte.

laf/dk / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie