Mariusz Kamiński: Pierwszy odcinek zapory elektronicznej na granicy z Białorusią gotowy

Polska
Mariusz Kamiński: Pierwszy odcinek zapory elektronicznej na granicy z Białorusią gotowy
Polsat News
Mariusz Kamiński

- Bariera to istotny instrument do przeciwdziałania nielegalnej migracji - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński na oficjalnym otwarciu elektronicznej zapory na granicy z Białorusią. Jak dodał, to końca roku instalacja powinna być gotowa na całej długości granicy.

Minister spraw wewnętrznych i administracji powiedział, że bariera będzie miała długość 206 km.

 

- Z tego co wiemy, to najdłuższa na świecie linia graniczna nadzoru elektronicznego, zawiadywanego i nadzorowanego z jednego centrum - dodał Kamiński.

 

Szef MSWiA przekazał także, że została wyłoniona firma z Wielkopolski, która jeszcze w tym roku przystąpi do budowy zapory elektronicznej na granicy z okręgiem kaliningradzkim.

Pierwsi operatorzy do obsługi systemu elektronicznego są szkoleni

Budowa bariery fizycznej na granicy polsko-białoruskiej rozpoczęła się 25 stycznia na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy z Białorusią i zakończyła się w lipcu. Oprócz muru granicę zabezpieczy także bariera elektroniczna.

 

ZOBACZ: Zapora na na granicy polsko-białoruskiej. MSWiA podało szczegóły

 

Pierwszy gotowy odcinek zapory ma 21 kilometrów długości. O tym, że został już oficjalnie oddany do użytku Straży Granicznej, na wtorkowej konferencji poinformowała zastępczyni komendanta głównego SG gen. Wioletta Gorzkowska. Fragment zapory ma zacząć działać na dniach, obecnie szkoleni są pierwsi operatorzy do obsługi systemu elektronicznego

mbl/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie