Przewodów. Rozmowa Błaszczak - Austin. USA zapewniają: Nasze zobowiązania są żelazne

Świat
Przewodów. Rozmowa Błaszczak - Austin. USA zapewniają: Nasze zobowiązania są żelazne
Zdj. ilustracyjne, fot. Wikimedia Commons
Szef Pentagonu Lloyd Austin

Szef polskiego MON Mariusz Błaszczak rozmawiał w nocy z wtorku na środę ze swoim odpowiednikiem z USA - szefem Pentagonu Lloydem Austinem. Amerykanin powiedział, że administracja Stanów Zjednoczonych pomoże naszemu państwu wyjaśnić okoliczności zdarzenia w Przewodowie. "Zapewnił ministra Błaszczaka o żelaznym zobowiązaniu USA do obrony Polski" - podał Pentagon.

Przebieg rozmowy Austin - Błaszczak zrelacjonował rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak stwierdził, ministrowie omówili obecne "kwestie bezpieczeństwa wzdłuż wschodniej flanki NATO". Wśród tych zagadnień kluczowe było wtorkowe zdarzenie w Przewodowie. 

 

"Sekretarz Austin zapewnił ministra Błaszczaka o żelaznym zobowiązaniu USA do obrony Polski i gotowości Departamentu Obrony, by pomóc Polsce w dochodzeniu w sprawie incydentu" - napisał Ryder.

Andrzej Duda rozmawiał m.in. z prezydentem USA i szefem NATO

W środę Błaszczak i Austin znów będą rozmawiać w ramach wirtualnej narady grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy. W wydarzeniu udział wezmą też ministrowie obrony 50 krajów wspierających Ukrainę.

 

ZOBACZ: Rosyjskie rakiety i wybuch w Przewodowie. Ziobro: Prokurator Krajowy obejmie śledztwo nadzorem

 

To niejedyne rozmowy, jakie stoczyli polscy przedstawiciele władz z rządzącymi z innych państw oraz organizacji. Prezydent Andrzej Duda w nocnym oświadczeniu powiedział, że jest "po całym szeregu konsultacji międzynarodowych".

 

- Zaczynając od sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensa Stoltenberga, poprzez rozmowę z prezydentem USA. Stany Zjednoczone to nasz główny sojusznik, najpotężniejsza armia świata. Prezydent Joe Biden zapewnił, że Stany Zjednoczone dotrzymują sojuszy, są z nami - wyjaśniał.

Polska nie wyklucza uruchomienia art. 4 NATO

Jak dodał prezydent RP, "wszystkie zobowiązania traktatów i zobowiązania sojusznicze są obowiązujące". - Stany Zjednoczone stoją z nami na straży bezpieczeństwa Polski, ale także całego sojuszu północnoatlantyckiego. To dla mnie, jako prezydenta RP, kwestia najważniejsza - opisywał.

 

ZOBACZ: Przewodów, rakiety. Wołodymyr Zełenski: Rosyjski terror nie ogranicza się do granic naszego państwa

 

- Poinformowałem Jensa Stoltenberga, Joe Bidena, Rishiego Sunaka i Olafa Scholza, że nasz ambasador będzie uczestniczył w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej i że jest wysoko prawdopodobne, że wystąpi z wnioskiem o uruchomienie art. 4 NATO - stwierdził.

 

Wspomniany art. 4 głosi: "Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć - zdaniem którejkolwiek z nich - zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie