Przewodów. Biden: Mało prawdopodobne, że rakieta, która spadła na Polskę została wystrzelona z Rosji

Świat
Przewodów. Biden: Mało prawdopodobne, że rakieta, która spadła na Polskę została wystrzelona z Rosji
PAP/EPA/BAY ISMOYO / POOL

- Mamy wstępne informacje, które przeczą tezie, by rakieta, która spadła na terytorium Polski została wystrzelona z Rosji - powiedział prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z przywódcami państw zachodnich na Bali w Indonezji. Jak dodał, sugeruje to trajektoria lotu rakiety.

Biden pytany przez dziennikarzy o to, czy rakieta, która spadła na Przewodów została wystrzelona z Rosji, odparł, że "istnieją wstępne informacje, które temu przeczą".

 

- Nie chcę przesądzać przed tym, jak całkowicie to ustalimy, ale to mało prawdopodobne, z punktu widzenia trajektorii, że została wystrzelona z Rosji - stwierdził.

 

Prezydent USA powiedział, że wraz z przywódcami państw G7 i NATO oraz sekretarzem generalnym Sojuszu zgodzili się, by wspierać Polskę w jej śledztwie w sprawie incydentu i dowiedzieć się dokładnie, co się stało.

"To, co robią, jest nie do pomyślenia"

- Potem razem zdecydujemy o naszych dalszych krokach (...) Przy stole była całkowita zgoda - zaznaczył prezydent USA. Dodał, że przywódcy omówili też ostatnią serię ataków rakietowych Rosji na Ukrainę, które ponownie ukazały "brutalność i nieludzkość" rosyjskiej agresji.

 

ZOBACZ: Wybuch w Przewodowie. Szef MSZ Ukrainy: Wspólna odpowiedź musi być twarda i zdecydowana

 

- To, co robią, jest nie do pomyślenia. Całkowicie nie do pomyślenia - powiedział Biden. Zaznaczył też, że on i inni przywódcy w pełni wspierają Ukrainę i będą nadal robić "cokolwiek trzeba", by dać Ukraińcom możliwości bronienia się przed agresją.

Wybuch w Przewodowie. Reakcja Pentagonu

Agencja AP przekazała, że dwie zbłąkane rosyjskie rakiety spadły we wtorek w miejscowości Przewodów w woj. lubelskim. Powołała się na wysokiego rangą funkcjonariusza amerykańskiego wywiadu. W wyniku eksplozji w Przewodowie zginęły dwie osoby.

 

Kilkadziesiąt minut po nadejściu depeszy AP głos zabrał rzecznik Pentagonu Patrick Ryder. Jak przekazał, "znane są nam doniesienia prasowe, jakoby dwie rosyjskiej rakiety uderzyły na teren Polski w pobliżu Ukrainy. Mogę jedynie przekazać, że nie możemy potwierdzić żadnych informacji na temat".

 

Podkreślił, że Pentagon podchodzi do doniesień poważnie, a USA jasno deklarują, że będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.

dk/ Polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie