Rekordowa inflacja w Polsce. "GUS bada tysiące produktów"

Polska
Rekordowa inflacja w Polsce. "GUS bada tysiące produktów"
Polsat News
W ostatnim czasie najbardziej podrożał cukier

GUS publikuje dane na temat inflacji i 17,2 procent to średnia, ale GUS bada tych produktów tysiące - powiedział w Polsat News ekonomista i analityk rynku Rafał Mundry.

- Ja bym podzielił te produkty na trzy grupy - powiedział pytany o to, co najbardziej w Polsce podrożało. Ocenił, że "w pierwszej grupie są nośniki energii i opał, czyli coś, co bardzo mocno nas uderza".

 

Tłumaczył, że "GUS informuje, że węgiel i opał wzrósł w ciągu roku o 160 procent, więc to jest coś, co bardzo mocno uderza, a jeśli chodzi o benzynę, paliwo i gaz, to te ceny wzrosły też o ok. 40 procent".

 

- W drugiej grupie są produkty, które są najbliższe konsumentowi, czyli żywności - powiedział. - W ciągu miesiąca o ok. 30 procent przeciętnego koszyka konsumenckiego, wydatków to jest żywność.

Które produkty podrożały najbardziej?

Ocenił, że "podrożała znacznie bardziej w ciągu ostatnich 12 miesięcy a wg. danych GUS-u to, co najbardziej zdrożało, to cukier". - Jego ceny to teraz od około 5 zł do nawet widziałem ceny po 8 zł za kilogram - powiedział. 

 

WIDEO: Co podrożało w Polsce najbardziej? "17,2 proc. to tylko średnia"

 

Wskazał, że kolejnym z produktów, który podrożał najbardziej to "masło, kiedyś za 4-5 zł, a teraz to 7-8 zł minimum za kostkę".

 

- Drożeje też mleko, na półkach sklepowych za 3,50 do 4 zł, a rok temu za ok. 2 zł można było kupić mleko - dodał. 

 

Trzecią grupą notującą wzrosty cen, to wyjazdy turystyczne, za co odpowiada słabnący wobec obcych walut złoty. 

laf/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie