Wojna w Ukrainie. Rosjanie reagują na wyzwolenie Chersonia. Dmitrij Miedwiediew apeluje

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie reagują na wyzwolenie Chersonia. Dmitrij Miedwiediew apeluje
Twitter.com/Dmitrij Medvedev
Dmitrij Pieskow

Chersoń położony na południu Ukrainy został wyzwolony spod rosyjskiej okupacji. Mieszkańcy wyszli na ulice, wiwatując na cześć Ukraińskich Sił Zbrojnych. - To jest podmiot Federacji Rosyjskiej, ten status jest prawnie określony i ustalony - ostro reaguje Dmitrij Pieskow, rzecznik rosyjskiego prezydenta. Z kolei były prezydent Dmitrij Miedwiediew twierdzi, że Chersoń "wróci" do Rosji.

Rosja wycofała ponad 30 tys. żołnierzy na drugą stronę rzeki Dniepr. Jak podaje niezależny rosyjski portal informacyjny Meduza, zdaniem rzecznika prasowego prezydenta Rosji, Dmitrija Pieskowa, wycofanie wojsk z Chersonia na lewy brzeg Dniepru "w żaden sposób nie zmieni statusu anektowanego terytorium".

Pieskow: Chersoń jest wciąż rosyjski

- To jest podmiot Federacji Rosyjskiej, ten status jest prawnie określony i ustalony. Nie może i nie będzie żadnych zmian w tym zakresie - oświadczył Pieskow.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Chersoń wyzwolony spod rosyjskiej okupacji


Rosyjski polityk odmówił jednocześnie skomentowania samego faktu wycofania się Rosjan z Chersonia. - Proszę kontaktować się w tej sprawie z ministerstwem obrony. To była decyzja dowództwa, a ja nie mam w tej sprawie nic do powiedzenia - stwierdził.

Miedwiediew uspokaja. "Bez paniki"

Dmitrij Miedwiediew, wiceszef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, powiedział z kolei, że Rosjanie nie powinni panikować z powodu odwrotu wojsk rosyjskich z Chersoniu. Zapewnił ich, że "wszystkie anektowane terytoria będą ostatecznie rosyjskie".

 


"Koncepcja suwerenności terytorialnej naszego kraju nigdzie nie zniknęła. Wszystko 'powróci' do domu. Do Federacji Rosyjskiej" - napisał.


"Niepokój wszystkich zatroskanych jest zrozumiały. Panika i histeria już nie" - pouczał Miedwiediew. Wezwał swoich rodaków by nie dawali "powodu do radości wrogowi zarówno temu bliskiemu, jak i dalekiemu" i częściej przypominali o "wielkości i bezkresie rosyjskiego świata".

Chersoń wyzwolony spod rosyjskiej okupacji

Ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że miasto Chersoń położone na południu kraju zostało wyzwolone spod rosyjskiej okupacji. - Nasi żołnierze na każdym kroku są zatrzymywani przez mieszkańców i przytulani. Trudno wyobrazić sobie te emocje - napisał w mediach

 

- Chersoń wraca pod kontrolę Ukrainy, do miasta wkraczają jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy. Trasy odwrotu rosyjskich najeźdźców znajdują się pod kontrolą ogniową armii ukraińskiej. Wszelkie próby przeciwstawienia się Siłom Zbrojnym Ukrainy zostaną powstrzymane. Każdy rosyjski żołnierz, który stawia opór, zostanie wyeliminowany. Mają jedyną szansę na uniknięcie śmierci - natychmiastowe poddanie się" - napisał ukraiński wywiad wojskowy we wpisie na Telegramie. 

 

nb / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie