Stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła decyzję

Biznes
Stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła decyzję
Polsat News
RPP ogłosił decyzję w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych. W środę wieczorem podano informację, że stopy procentowe pozostaną niezmienione. Ekonomiści przewidywali, że może dojść do podwyżki. Najważniejsza z nich - referencyjna - nadal wynosi 6,75 proc.

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej zapoznali się na środowym z najnowszą projekcją przygotowaną przez ekonomistów Narodowego Banku Polskiego. W środę wieczorem podano informację, że stopy procentowe pozostaną niezmienione.

 

 

Informacja o stopach procentowych została podana rekordowo późno. RPP ujawniła je około godziny 18:25. Poprzednio do tak późnej pory Rada kazała czekać na swoją decyzję w lipcu 2021 roku, kiedy to informacja o stopach procentowych ujawniona została o godz. 18:15.

 

 

ZOBACZ: "Gość Wydarzeń". Dariusz Rosati: NBP musi podnosić stopy procentowe

 

Stopa referencyjna NBP, która jest główna stopa procentową wynosiła w środę 6,75 proc., lombardowa - 7,25 proc., depozytowa - 6,25 proc., redyskontowa weksli - 6,8 proc., a dyskontowa weksli - 6,85 proc.

Cykl podwyżek stóp procentowych

Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce rozpoczął się w październiku 2021 r. i trwał nieprzerwanie do września 2022 r. W tym czasie stawka referencyjna NBP została podwyższona 11 razy i urosła o 6,65 pkt proc.

 

Stóp nie podniesiono w sierpniu ze względu na przerwę urlopową w RPP i w październiku, kiedy mimo wzrastającej inflacji, RPP utrzymała stopy na obecnym poziomie, przerywając pasmo podwyżek.

 

ZOBACZ: Rada Polityki Pieniężnej nie podniosła stóp procentowych. Pozostają na dotychczasowym poziomie

 

Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział wtedy, że to nie koniec, a jedynie przerwa w cyklu podnoszenia stóp. Podwyższenia stóp procentowych spodziewali się także ekonomiści, według których to konieczność przy znacznych wzrostach inflacji.

Harald Kittel / jsd/hlk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie