Rada Polityki Pieniężnej nie podniosła stóp procentowych. Pozostają na dotychczasowym poziomie

Polska
Rada Polityki Pieniężnej nie podniosła stóp procentowych. Pozostają na dotychczasowym poziomie
Polsat News
Stopy procentowe pozostają bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej nie podniosła w środę stóp procentowych. Zdecydowała się pozostawić je na dotychczasowym poziomie, czyli 6,75 proc. Oznacza to, że główna stopa procentowa NBP, referencyjna nie zmieni się. To koniec serii jedenastu podwyżek od października minionego roku. Nie wzrosną zatem raty kredytów.

Stopa referencyjna NBP pozostaje na poziomie 6,75 proc. Ostatnia podwyżka z września winduje ją na poziomie najwyższym od 20 lat, poprzednio stopy procentowe były na podobnym poziomie na przełomie roku 2002 i 2003. 

 

Środowa decyzja to koniec serii jedenastu podwyżek z rzędu. 

 

Podnoszenie stóp procentowych miało służyć zdławieniu inflacji. Ta wynosi we wrześniu, według GUS, 17,2 proc. co jest rekordowo wysokim odczytem. Ostatni raz tak wysoka była ponad 25 lat temu, w lutym 1997 roku. 

 

 

Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych nie spowodowały obniżenia wysokości inflacji. Powiązane ze stopami procentowymi kredyty nie wzrosną. Wysokość rat zależy od wysokości stóp procentowych. 

"Byłbym coraz ostrożniejszy"

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, pytany w programie "Graffiti", czy jego resort widzi przesłanki do podwyższenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, odparł, że "z jednej strony widzimy inflację, która nie spada i mamy 'górkę inflacyjną', a z drugiej strony wiemy, że ta inflacja jest inna niż wszystkie".

 

ZOBACZ: Waldemar Buda w "Graffiti": Premier zaprezentuje rewolucyjne zmiany w wycenach nośników energii

 

- Ona wynika z wąskiego zakresu czynników. To nie jest tak, że cała gospodarka jest  rozdmuchana i szereg elementów drożeje, nie wiadomo z jakiego powodu (...). Wiemy, że do tej sytuacji doprowadziły nośniki energii, w związku z wojną na Ukrainie - tłumaczył Buda. 

 

Podkreślił, że "byłby coraz ostrożniejszy" w planach podnoszenia stóp procentowych. - Tym bardziej, że jako rząd przygotowujemy poważne zmiany w wycenach nośników energii, a to doprowadziłoby do radykalnego obniżenia presji inflacyjnej w najbliższym czasie - dodał. 

laf / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie