Władimir Putin podczas rozmowy telefonicznej mówił Emmanuelowi Macronowi o Hiroszimie i Nagasaki

Świat
Władimir Putin podczas rozmowy telefonicznej mówił Emmanuelowi Macronowi o Hiroszimie i Nagasaki
EPA/EVGENY BYATOV
Prezydent Rosji Władimir Putin, zdj. ilustracyjne

Władimir Putin powiedział Emmanuelowi Macronowi, że bomby atomowe zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki są dowodem, iż "nie musisz przeprowadzać ataku nuklearnego na duże miasto, aby wygrać wojnę" - podają brytyjskie media powołując się na źródła dyplomatyczne.

Podczas jednej z rozmów telefonicznych z prezydentem Francji Putin miał poruszyć wątek Japonii, która skapitulowała podczas II wojny światowej po tym, jak Amerykanie zrzucili na Hiroszimę i Nagasaki bomby atomowe. 

Macron zaniepokojony sugestiami Putina

"Macron był wyraźnie zaniepokojony. Brzmiało to jak bardzo mocna sugestia, że ​​Putin może zdetonować taktyczną broń nuklearną na wschodzie Ukrainy, pozostawiając Kijów nietknięty. Wyglądało na to, że było to sedno jego uwag" - cytuje francuskie źródło dyplomatyczne "Daily Mail". 

 

"Obaj prezydenci niewątpliwie dyskutowali o ryzyku użycia broni jądrowej. Putin chce przekazać, że wszystkie opcje są na stole, zgodnie z rosyjską doktryną dotyczącą broni jądrowej" - czytamy. 

 

ZOBACZ: Przemówienie Władimira Putina: Nie musimy uderzać w Ukrainę bronią atomową

 

Gazeta przypomina, że 12 października Macron przekazał w jednym z wywiadów, iż Francja "oczywiście" nie użyje broni jądrowej w odpowiedzi na rosyjski atak nuklearny na Ukrainę.

 

"Francja ma doktrynę nuklearną opartą na żywotnych interesach kraju i jasno zdefiniowaną. Nie byłyby one zagrożone, gdyby doszło do nuklearnego ataku balistycznego na Ukrainie lub w regionie" - ocenił.

Atak na Hiroszimę i Nagasaki

Stany Zjednoczone zdetonowały dwie bomby atomowe nad japońskimi miastami Hiroszima i Nagasaki odpowiednio szóstego i dziewiątego sierpnia 1945 roku.

 

Według różnych źródeł w następstwie ataku nuklearnego zginęło 129 tys. do 226 tys. osób, z których większość stanowili cywile. Japonia poddała się 15 sierpnia.

ap/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie