Wojna w Ukrainie: Putin podał liczbę zmobilizowanych. Jest ich więcej niż zakładano

Świat
Wojna w Ukrainie: Putin podał liczbę zmobilizowanych. Jest ich więcej niż zakładano
PAP/EPA/GRIGORY SYSOEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Władimir Putin podczas Dnia Jedności Narodowej

- Jest różnica między ludźmi, którzy przyjechali z Ukrainy do Rosji i tymi, którzy są w Europie - mówił Władimir Putin w piątek. W trakcie spotkania z wolontariuszami podczas rosyjskiego Dnia Jedności Narodowej Putin ogłosił, że na wojnę w Ukrainie zostało zmobilizowanych 318 tys. osób, z czego 49 tys. już wysłano na front.

W piątek w Rosji obchodzony jest Dzień Jedności Narodowej. Władimir Putin podczas rozmowy z wolontariuszami wypowiadał się na temat "specjalnej operacji wojskowej", jak w prokremlowskiej narracji nazywana jest wojna w Ukrainie.

Putin "żartuje" z Ukraińców

Władimir Putin "zażartował" z Ukraińców, którzy wyjechali z kraju.

 

- Jest różnica między ludźmi, którzy przyjechali z Ukrainy do Rosji i tymi, którzy są w Europie. Tam chodzą do restauracji i żądają zniżek, a tutaj proszą o pracę - powiedział, wzbudzając śmiech zebranych dookoła niego.

 

Mobilizacja w Rosji. Zmobilizowano więcej żołnierzy niż zakładano

Przywódca Rosji wypowiedział się także na temat mobilizacji. - Mamy już 318 tys. mobilizowanych. Dlaczego 318 tys.? Dlatego, że ochotnicy się zgłaszają. Liczba zgłaszających się nie zmniejsza - powiedział, cytowany przez sprzyjającą władzy agencje Ria Nowosti.

 

Jak dodał, 49 tys. zmobilizowanych już trafiło na front, natomiast pozostali przechodzą szkolenia. - To bardzo duża liczba ludzi. Ich rodziny - matki, ojcowie, dzieci, żony - zostali. Oczywiście państwo robi wszystko, aby ich wspierać - przekazał.

 

Rosyjskie media poinformowały również o tym, że Władimir Putin podpisał dekret, zgodnie z którym mobilizacja jest możliwa dla skazanych za poważne przestępstwa. Według nowego prawa na wojnę będzie mógł zostać wysłany mężczyzna odsiadujący wyrok za m.in: morderstwo, rabunki i handel narkotykami. Mobilizacja ma być zabroniona dla skazanych za przestępstwa na tle seksualnym wobec nieletnich oraz za czyny "terrorystyczne".

 

ZOBACZ: lia Ponomariow: Putina zabije ktoś z jego najbliższego otoczenia


"Częściowa" mobilizacja na wojnę w Ukrainie została ogłoszona 21 września. Zgodnie z planami przedstawianymi wówczas przez ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, miała objąć ok. 300 tys. mężczyzn.

anw/arż / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie