Dyspensa w Święto Niepodległości. Kard. Kazimierz Nycz zezwolił na jedzenie mięsa

Polska
Dyspensa w Święto Niepodległości. Kard. Kazimierz Nycz zezwolił na jedzenie mięsa
Wikipedia/Piotr Drabik
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz udzielił dyspensy w Święto Niepodległości, które wypada w tym roku w piątek

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości w tym roku przypada w piątek. Ponieważ data ta ma dla Polaków uroczysty charakter, kardynał Kazimierz Nycz zniósł dla wiernych archidiecezji warszawskiej obowiązek zachowania wstrzemięźliwości od jedzenia mięsa w ten dzień.

Narodowe Święto Niepodległości ma wyjątkowe znaczenie dla Polaków, którzy w ten dzień upamiętniają odzyskanie suwerenności przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów.

 

Jednak w tym roku 11 listopada przypada w piątek, co dla katolików wiąże się m.in. z powstrzymaniem się od spożywania pokarmów mięsnych. Wierni, poprzez praktykowanie czynów pokutnych w ten dzień, wspominają cierpienie i śmierć Jezusa na krzyżu.

Dyspensa dla wiernych. Kard. Nycz ogłosił decyzję

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wiernych, aby mogli oni godnie i uroczyście świętować dzień odzyskania niepodległości, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz ogłosił decyzję w sprawie dyspensy w komunikacie opublikowanym w internecie.

 

ZOBACZ: Fundusz Kościelny. Rząd przeznaczy rekordową kwotę dla księży

 

"Mając na względzie, że Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada, przypada w tym roku w piątek, zaś uroczysty charakter tego dnia sprzyja radosnemu i świątecznemu przeżywaniu tego wydarzenia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych" - czytamy na stronie archidiecezji.

 

Kard. Nycz zalecił również korzystającym z dyspensy, aby w zamian odmówili dowolną modlitwę w intencji papieża.

 

Dyspensa na terenie innych diecezji w Polsce będzie zależała od decyzji ordynariuszy poszczególnych diecezji. Biskupi diecezjalni podejmują autonomicznie.

Kiedy zachować wstrzemięźliwość, a kiedy post w piątek?

Jak podaje Kodeks prawa kanonicznego, "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa".

 

ZOBACZ: Nycz: podstawową przyczyną rosnącego ubóstwa jest postawa bogatych, którzy nie chcą się dzielić

 

Z dokumentu tego wynika, że do wstrzemięźliwości od jedzenia mięsa zobligowani są wszyscy katolicy po ukończeniu 14 roku życia. Post natomiast muszą zachować wszystkie osoby w wieku między 18 a 60 lat.

map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie