Jerzy Marek Nowakowski: Celem Watykanu jest wzmocnienie Kościoła katolickiego w Rosji

Polska
Jerzy Marek Nowakowski: Celem Watykanu jest wzmocnienie Kościoła katolickiego w Rosji
Polsat News
Jerzy Marek Nowakowski w "Gościu Wydarzeń"

- Władze rosyjskie mogą bardzo łatwo wydalić większość księży i biskupów. Watykan próbuje ochronić interesy Kościoła katolickiego w tamtym kraju - mówił były dyplomata Jerzy Marek Nowakowski, komentując obecność proputinowskiego ambasadora Siergieja Andriejewa na spotkaniu w polskiej nuncjaturze apostolskiej. Jak dodał, Stolica Apostolska szuka też sposobów na budowanie dobrych relacji z Cerkwią.

Spotkanie dyplomatyczne, na którym wśród gości pojawił się rosyjski ambasador w Polsce Siergiej Andriejew, zorganizował nuncjusz apostolski w naszym kraju Salvatore Pennacchio.

 

Obecność Rosjanina, jawnie wspierającego agresję na Ukrainę, wzbudziła kontrowersje wśród dyplomatów i polityków. Głos w sprawie zabrał między innymi rzecznik krajowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja potrzebuje pięciu lat na odbudowę potencjału rakietowego

 

- Siergiej Andriejew ciągle jest formalnie akredytowanym ambasadorem i ma prawo na terenie Polski przebywać. Istnieją jednak rzeczy nieco bardziej nieuchwytne niż protokół dyplomatyczny, między innymi niezapraszanie zbrodniarzy do stołu. Stolica Apostolska i jej przedstawiciel nuncjusz apostolski mieli prawo tak robić, ale powinni się zastanowić nad tym, czy powinni - powiedział rzecznik MSZ w radiu RMF24.

Jerzy Marek Nowakowski: Taka jest polityka Watykanu

Do obecności rosyjskiego ambasadora na spotkaniu w Nuncjaturze Apostolskiej odniósł się także Jerzy Marek Nowakowski. - Niestety taka jest polityka Watykanu, który stara się trzymać równy dystans, za co wielokrotnie krytykowano papieża Franciszka - uznał.

 

Jak dodał, "nuncjusz jest dziekanem korpusu dyplomatycznego, zaprosił wszystkich i miał do tego prawo". - Gdyby ambasador Rosji nie chciał budować konfliktów, to by po prostu nie przyszedł, a że chce to robić, to doprowadził do sytuacji, że przynajmniej niektórzy ambasadorzy poczuli się - delikatnie mówiąc niekomfortowo - powiedział Nowakowski.

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek: Smutek jest niezbędny dla zdrowia

 

WIDEO: Ambasador Rosji zaproszony przez nuncjusza. Jerzy Marek Nowakowski komentuje

 

Rozmówca Piotra Witwickiego ocenił, że zapraszanie Rosjanina na spotkanie "było niezbyt eleganckim gestem wobec pozostałych ambasadorów".

 

- Z punktu widzenia Rzymu sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Władze rosyjskie mogą bardzo łatwo wydalić większość księży i biskupów. To jest więc też taka próba ochrony interesów Kościoła na terenie Rosji - zauważył.

 

Jego zdaniem "trzeba się z tym liczyć, jednak jest to niewątpliwy błąd". - To w ogóle nie jest heroiczne. Jest to działanie według odmiennej logiki celów. Warto podkreślić, że celem Watykanu jest wzmocnienie Kościoła w Rosji i dążenie do dobrych relacji z Cerkwią prawosławną - dodał były ambasador.

mms/wka / Polsat News / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie