Olaf Scholz w Chinach. Pierwsza od trzech lat wizyta przywódcy kraju G7 w Pekinie

Świat
Olaf Scholz w Chinach. Pierwsza od trzech lat wizyta przywódcy kraju G7 w Pekinie
Twitter/Hua Chunying/China government official
Olaf Scholz i Xi Jingping

Rozpoczęła się jednodniowa wizyta kanclerza Niemiec w Pekinie. Pierwszy sekretarz komunistycznej partii Chin Xi Jinping podkreślił potrzebę większej współpracy z Berlinem w "czasach zmian i zawirowań". Rozmowy mają dotyczyć wojny Rosji z Ukrainą, zmian klimatycznych i kontaktów gospodarczych, w tym sprzedaży Chinom udziałów w porcie w Hamburgu.

Wyprawa Olafa Scholza jest pierwszą od trzech lat wizytą przywódcy państwa Unii Europejskiej w Chinach. Jest także pierwszym spotkaniem przywódcy kraju G7 z Xi Jinpingiem od czasu wybuchu pandemii COVID-19.

 

Jak podkreślają analitycy wizyta będzie testem dla stosunków między Pekinem a Zachodem po latach rosnących napięć.

 

Podczas pierwszego spotkania przywódców, które odbyło się w Wielkiej Hali Ludowej, Xi powiedział, że jako duże narody z wpływami, Chiny i Niemcy powinny pracować razem dla dobra pokoju na świecie, szczególnie w "czasach zmian i zawirowań".

 

Scholz powiedział, że to dobrze, że spotkanie w tych "napiętych czasach" odbywa się osobiście. - Inwazja Rosji na Ukrainę stwarza problemy dla ładu opartego na zasadach porządku światowego - dodał kanclerz Niemiec.

 

Olaf Scholz wskazał, że ważnymi tematami są kwestie związane z relacjami Europa - Chiny, walką ze zmianami klimatycznymi i światowym głodem oraz tym, jak rozwijać chińsko-niemieckie więzi gospodarcze.

Kontrowersyjna wizyta i głosy krytyki

Zaraz po wylądowaniu w Pekinie kanclerz Niemiec wraz z delegacją przedstawicieli niemieckiego biznesu zostali poddani testom na COVID-19. Jak przekazał Reuters, chiński personel medyczny ubrany w kombinezony ochronne wszedł do samolotu, aby pobrać próbki materiału do badań.

 

Następnie delegacja została przyjęta w Państwowym Domu Gościnnym, Diaoyutai. To kompleks dyplomatyczny, w którym przyjmowani są zagraniczni dygnitarze odwiedzający Pekin.

 

ZOBACZ: Chiny. "Granice Rosji nie są bezpieczne. Putin najmniej się tego spodziewa"

 

W obliczu rosnącej inflacji i możliwej recesji w Niemczech, Scholz będzie chciał w trakcie wizyty Pekinie podkreślić potrzebę dalszej współpracy z Chinami. Według źródeł rządowych kanclerz Niemiec ma spotkać się także z ustępującym premierem Li Keqiangiem. Podczas rozmowy ma poruszyć kontrowersyjne kwestie, takie jak prawa człowieka, status Tajwanu oraz trudności, z jakimi borykają się niemieckie firmy w dostępie do chińskiego rynku.

 

Z powodu wizyty kanclerza Niemiec w Pekinie odezwały się głosy krytyczne w UE i niemieckiej koalicji rządowej, głównie ze strony Partii Zielonych i Liberałów.

Kwestia portu w Hamburgu

Głównym tematem rozmów Xi i Scholza będą jednak relacje handlowe. Wszystko po tym, jak rząd Niemiec zdecydował się sprzedać udziały w największym porcie w kraju Chińczykom.

 

Obawy w sprawie chińskiej inwestycji głośno wyraża niemiecka opozycja, ale i koalicjanci w rządzie Scholza. Port w Hamburgu traktowany jest jako część infrastruktury strategicznej Niemiec, przez co część polityków nie chce, by obcy kapitał przejmował w nim udziały. 

 

Chińska państwowa firma Cosco nabędzie niespełna 25 proc. udziałów w hamburskim porcie. ChRL jest największym partnerem handlowym Niemiec, dominując w zestawianiach handlowych od sześciu lat. W 2021 roku wartość transakcji wyniosła 245 miliardów euro. 

 

mbl/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie