Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie powstanie w Polsce. Rekordowa inwestycja w Małopolsce

Biznes
Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie powstanie w Polsce. Rekordowa inwestycja w Małopolsce
Geotermia Podhalańska
Rekordowy odwiert ma sięgnąć siedmiu kilometrów i ma być wykonany w Bańskiej Niżnej w gminie Szaflary na Podhalu. Zdjęcie ilustracyjne.

Rozpoczęły się prace przy najgłębszym geotermalnym odwiercie na świecie - poinformowała podhalańska gmina Szaflary. Otwór w Bańskiej Niżnej ma mieć głębokość siedmiu kilometrów i kosztować ponad 120 mln zł. Właściwe drążenie wraz z budową wieży wiertniczej ma się rozpocząć na przełomie grudnia i stycznia. Obecnie trwają prace przygotowawcze.

Gmina Szaflary poinformowała o ogłoszeniu przetargu w lutym tego roku, a w lipcu o podpisaniu umowy na wykonanie odwiertu z firmą UOS Drillig S.A. Firma zaproponowała, że zrealizuje usługę za 121,5 mln zł brutto.

Rekordowy odwiert dotrze do gorącej wody

Teraz ruszają prace przy realizacji projektu, a eksploatacja nowej instalacji może się rozpocząć po 20 miesiącach, w 2024 roku. 

 

W pobliżu rekordowego odwiertu, w Bańskiej Wyżnej, działa już inny obiekt Geotermii Podhalańskiej, który zapewnia ciepło odbiorcom w wielu miejscowościach regionu. 

 

Odwiert ma na celu zbadanie złóż wód termalnych na około dwa razy większej głębokości niż dotychczas. Zdaniem ekspertów mają się tam znajdować pokłady gorącej wody o temperaturze nawet 180 stopni Celsjusza. Przy wydajności ujęcia co najmniej 50 m sześciennych na godzinę, umożliwi ono znaczne rozszerzenie zasięgu geotermii na kolejne miejscowości.

 

ZOBACZ: Otwarcie geotermii w Toruniu. O. Rydzyk: To jest tak moje, jak Księżyc

 

Z ciepła wód termalnych będą mogli skorzystać mieszkańcy nie tylko Szaflar, ale także Bańskiej Niżnej, Zaskala i Boru, a dzięki sieci MPEC trafi ono również do odbiorców w Nowym Targu - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

 

Gorąca woda ma posłużyć także do wytworzenia prądu, który zostanie wykorzystany do zapewnienia funkcjonowanie zakładu.

 

Realizacja odwiertu o nazwie Bańska PGP-4 ma kosztować 107,2 mln zł netto - podało Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A. Sam nadzór i dozór geologiczny oraz sporządzenie dokumentacji hydrogeologicznej będą kosztowały 2,3 mln zł netto.

Sto procent dotacji z państwowego funduszu

Gmina Szaflary otrzymała na realizację zadania 100 procent dofinansowania do kosztów kwalifikowanych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Gmina otrzymała dotację "ponieważ geotermia to odnawialne źródło energii, przyjazne dla środowiska i klimatu, a sam odwiert ma również charakter badawczy. Pomoże ustalić wielkość podziemnego zbiornika gorących wód tzw. Niecki Podhalańskiej i potencjał jego dalszego wykorzystania" - podał Małopolski Urząd Marszałkowski.

 

Jeśli nie uda się osiągnąć założonych 7 kilometrów, przewiduje się dwa inne warianty i wykorzystanie wód z głębokości 3750 lub 4650 m.

 

ZOBACZ: Ekspert: Polska ma w geotermii podobną ilości energii co w węglu

 

W gminie Szaflary powstała w 1993 roku pierwsza w Polsce ciepłownia geotermalna, która mieści się w Bańskiej Wyżnej. - Cieszę się, że teraz powstaje kolejna ambitna inwestycja na światowym poziomie. Zwłaszcza, że będzie ona czerpać z naturalnego bogactwa Podhala – wód geotermalnych - mówił Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.

 

Siedem kilometrów głębokości to jednak nie najgłębszy odwiert, jaki dotąd wykonano na Ziemi. Podczas poszukiwań złóż ropy i gazu konsorcjum Sachalin-1 w 2017 roku wykonało na Morzu Ochockim najdłuższy szyb naftowy o głębokości 15 km.

 

Z kolei najgłębszym odwiertem badawczym na świecie jest Supergłęboki Odwiert Kolski SG-3 o głębokości 12,2 km w pobliżu miasta Zapolarnyj w obwodzie murmańskim na Półwyspie Kolskim w Rosji.

hlk/arż / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie