Picie kawy na pusty żołądek to błąd. Ekspertka: wpływa na hormony i pracę jelit

Świat
Picie kawy na pusty żołądek to błąd. Ekspertka: wpływa na hormony i pracę jelit
Flickr.com/Nenad Stojkovic
Picie kawy to dla wielu osób poranny rytuał

"Kawa jest kwaśna, więc rano ciężko działa na nasz żołądek, dodatkowo, wypita na pusty żołądek powoduje reakcję organizmu taką samą jak reakcja na stres" - wyjaśniała Olivia Hedlund, terapeutka i specjalistka żywieniowa brytyjskiej sieci fitness Livingwell.

Zdaniem ekspertki, picie kawy jako pierwszego posiłku może być szkodliwie dla zdrowia. Kofeina wpływa na pracę jelit, przez zawarte w napoju kwasy, oraz na hormony. 

 

Ponadto wypita bez jedzenia czegokolwiek innego kawa powoduje, że organizm reaguje tak samo jak w przypadku odczuwania stresu

Wystarczy coś zjeść 

"Kawa jest kwaśna, więc rano ciężko działa na nasz żołądek, dodatkowo, wypita na pusty żołądek powoduje reakcję organizmu taką samą jak reakcja na stres, wydziela się kortyzol i wprowadza nas w stan walki lub ucieczki" - zaznaczyła Hedlund.

 

Recepta jest wypicie lub zjedzenie czegoś, przed delektowaniem się smakiem kawy. Ekspertka zaleca spożycie jajek, nabiału, jagód lub niektórych duszonych owoców, w tym jabłek, gruszek czy jagód.

 

ZOBACZ: Światowy dzień kawy. Wyższe koszty upraw i pandemia wpłyną na ceny

 

Pokarm przed kawą pobudza prace organizmu, co lepiej wpływa na jego funkcjonowanie.  

Recepta na długowieczność 

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Melbourne w Australii, picie niedużych ilości kawy, około dwóch lub trzech dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i śmiertelności, w konsekwencji - wydłużenia życia.

 

Badanie trwało 10 lat. Wyniki wskazują, że picie kawy zmniejsza liczbę zgonów w porównaniu z brakiem picia kawy, zależnie od typu kawy, prawdopodobieństwo śmierci spada nawet o 30 proc. 

red./map / "The Daily Mail" / doz.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie