Borys Budka: Ja się chętnie zrzeknę immunitetu i spotkam się z Joanną Lichocką w sądzie

Polska
Borys Budka: Ja się chętnie zrzeknę immunitetu i spotkam się z Joanną Lichocką w sądzie
Polsat News
Borys Budka, szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej

- Powinniśmy robić wszystko, by uszczelniać naszą granicę, zwłaszcza z obwodem kaliningradzkim, bo Rosja jest dzisiaj wielkim niebezpieczeństwem dla Europy - mówił w programie "Gość Wydarzeń" Borys Budka. Szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej nawiązał także do bieżących sporów w obozie Zjednoczonej Prawicy oraz procesu o zniesławienie, który wytoczyła mu Joanna Lichocka.

Bogdan Rymanowski zapytał Borysa Budkę, czy PO popiera budowę muru na granicy z obwodem kaliningradzkim.

 

- Czekamy na szczegóły, wszystko co zmierza do ochrony polskich granic jest w gestii rządu, jednak przypominam, że od tego typu spraw jest szef MSWiA, a nie szef MON. Minister obrony powinien zajmować się zakupem sprzętu, dozbrajaniem armii, a nie budową muru - odpowiedział Budka.

Budka: Ochojska nie jest w PO

Prowadzący przytoczył wpis europosłanki Janiny Ochojskiej, która skrytykowała plany dotyczące zapory.

- Będziemy zawsze stać na straży polskich granic. Pani Ochojska nie jest członkiem PO. Tego typu inwestycje będą zbadane przez nas pod kątem gospodarności - stwierdził Borys Budka.

 

ZOBACZ: "Wzorce z katów niemieckich i sowieckich obozów". Janina Ochojska o "torturach" polskich służb

 

- Powinniśmy robić wszystko, by uszczelniać naszą granicę, zwłaszcza z Obwodem Kaliningradzkim, bo Rosja jest dzisiaj wielkim niebezpieczeństwem dla całej Europy - podsumował wątek.

Budka o Hołowni: Niech pokaże podpisy posłów PiS

Bogdan Rymanowski zapytał Borysa Budkę o deklaracje Szymona Hołowni dotyczące gotowości do debaty z Mateuszem Morawieckim.

 

WIDEO: Budka: Ja się chętnie zrzeknę immunitetu i spotkam się z Lichocką w sądzie

 

 

- Jeśli Szymon Hołownia chce debatować z osobą, która w każdej chwili może zostać zastąpiona innym figurantem Kaczyńskiego to niech sobie robi co chce - powiedział.

 

Prowadzący wspomniał również o innej inicjatywie lidera Polski 2050, który proponuje złożenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu i wskazanie Władysława Kosiniaka-Kamysza jako kandydata na premiera.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia: Polska wykrwawia się na oczach wszystkich

 

- Jeśli przyniesie podpisy posłów PIS to poprzemy każdą konstruktywną propozycję. Ja rozmawiałem z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, który ma dokładnie takie samo zdanie jak ja. (...) Problem Szymona Hołowni polega na tym, że może sobie opowiadać jak to ma tych posłów PiS, tylko żadnego nazwiska nie przedłożył. Jeśli uważa, że nie należy tego robić publicznie, nie ma problemu, pokaże listę podpisów, bo to są bajki - stwierdził.

 

- To jest warunek PO - proszę pokazać nam podpisy to w to wchodzimy? - dopytał Rymanowski.

 

- Oczywiście, to jest logiczne - powiedział Budka.

Były lider PO: To rząd PiS uzależnił Polskę od węgla z Rosji

Borys Budka został poproszony o odpowiedź na pytanie dotyczące komisji śledczej ws. afery taśmowej.

 

- Przez ostatnie pięć lat prokuratura znając tzw. ślad rosyjski nie zrobiła nic żeby to wyjaśnić. Chcemy komisji śledczej opartej o konstytucję i regulamin Sejmu. Taki wniosek złożyliśmy - mówił Budka.

 

- Donald Tusk budował koalicję, która miała na celu uniezależnienie od paliw z Rosji. Zaczął walkę z importem węgla ze Wschodu, w 2015 roku wynosił niecałe 5 mln ton, zaś w 2018 roku było to ok. 14 mln ton. To rząd PiS uzależnił nas od węgla z Rosji i takie są fakty - dodał szef klubu KO.

Budka o rządzie PiS: Przy każdej kontrowersyjnej ustawie trwa handel

Bogdan Rymanowski zapytał swojego gościa o ustawę dotyczącą abolicji dla samorządowców w związku z przygotowywaniem tzw. wyborów kopertowych.

 

- Pewnie handlują coś znowu. (...) To jest taka zgnilizna obozu władzy, przy każdej kontrowersyjnej ustawie trwa handel, bo spadła również ustawa o komisji pedofilskiej. Dwie bardzo ważne ustawy spadły, bo wyciekły maile ze skrzynki Morawieckiego. (...) Premier pisał prawdę o Ziobrze, że nic nie zrobił i jest szkodnikiem, to Ziobro mu się odwinął przy "bezkarności plus", to jest proste i czytelne - mówił Budka.

 

W programie poruszono także temat środków z KPO.

 

- To premier Morawiecki zgodził się w 2020 roku na mechanizm warunkowości i wykonanie wyroków TSUE. Niestety, bojąc się Ziobry, nie ma do tego większości - powiedział były lider PO.

 

- Ile można? Inflacja, drożyzna niesamowita, słaby złoty. Na Boga, ile można czekać, ile można gadać, gdyby rzeczywiście patrzyli na to, co z polską gospodarką, to by dawno się dogadali z KE, zwłaszcza, że wszystko leży na stole. Oni nie chcą tego zrobić, (...) walczą tylko o władze, a nie o to, żeby pieniądze pozyskać - stwierdził. 

 

- Nigdy nie zdarzyło się w normalnym rządzie żeby minister sprawiedliwości mówił o premierze per "zdrajca". Przypomnę, że Ziobro nazywał Morawieckiego zdrajcą, a 20 jego posłów głosowało przeciwko pieniądzom z KPO. Oni nadal są w rządzie, to są ministrowie i wiceministrowie. Czy to jest normalna koalicja? - zastanawiał się Budka.

Budka: Chętnie zrzeknę się immunitetu

Były lider PO został zapytany o wniosek dotyczący uchylenia immunitetu. Ma to związek z prywatnym aktem oskarżenia, który złożyła przeciwko niemu Joanna Lichocka.

 

ZOBACZ: Co z filmem z rzekomego przekazania łapówki synowi Donalda Tuska? Zbigniew Ziobro wyjaśnia

 

- Ja bym się nawet chętnie zrzekł tego immunitetu. Przypomnijmy słynny gest Lichockiej, pokazanie, w jaki sposób PiS wolał wydać 2 mld złotych - na reżimową telewizję czy na onkologię. PiS wygrał to głosowanie, a pani Lichocka pokazała słynny gest. Dzisiaj to ona, która powinna przeprosić, robi z siebie ofiarę. Na Boga, są pewne granice, których nie powinniśmy przekraczać - powiedział Budka.

 

- Poseł Lichocka tłumaczy, że nie wykonała wulgarnego gestu, a jedynie "przesuwała dwukrotnie palcem pod okiem" - wtrącił Bogdan Rymanowski.

 

- Ja nie będę pokazywał tego gestu, ale jeżeli pan redaktor chce się podrapać po oku, to raczej się nie wyciąga środkowego palca - dodał Budka.

 

Prowadzący zapytał gościa, czy nie boi się procesu z Joanną Lichocką.

 

- W życiu! Ja się chętnie z Lichocką spotkam w sądzie, tylko najpierw przypomnijmy wyborcom, także wyborcom PiS, skąd się wziął ten gest i dlaczego Lichocka, tak jak cały PiS, pokazała środkowy palec osobom z chorobami onkologicznymi - podsumował.

 

Dotychczasowe wydania programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć TUTAJ.

arż/zdr / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie