Poznań: 15 lat więzienia za brutalne zgwałcenie. 46-latka nie żyje

Polska
Poznań: 15 lat więzienia za brutalne zgwałcenie. 46-latka nie żyje
Polsat News
Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok w sprawie Tomasza B.

Na karę łączną 15 lat więzienia skazał w środę poznański Sąd Okręgowy Tomasza B., uznając go winnym kilkukrotnego zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i nieudzielenia pomocy 46-letniej Anecie M. w Środzie Wielkopolskiej. Kobieta zmarła w wyniku odniesionych obrażeń. Wyrok nie jest prawomocny.

Prokuratura, kierując do sądu akt oskarżenia, zarzuciła Tomaszowi B. kilkukrotne zgwałcenie i zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Sąd Okręgowy w Poznaniu wydając wyrok zmienił kwalifikacje prawną czynu i uznał Tomasza B. za winnego kilkukrotnego zgwałcenia 46-letniej Anety M. ze szczególnym okrucieństwem - i za to wymierzył mu karę 14 lat więzienia - a także za winnego spowodowania średnich obrażeń ciała (działając w warunkach recydywy), oraz nieudzielenia pomocy 46-latce - i za ten czyn wymierzył mu karę dwóch lat pobawienia wolności. Kara łączna orzeczona wobec Tomasza B. to 15 lat więzienia.

 

ZOBACZ: Lublin. Wyrok 2 lat i 10 miesięcy więzienia dla dentysty gwałciciela

 

Wyrok wydany w środę przez Sąd Okręgowy w Poznaniu nie jest prawomocny. Podobnie jak cały proces, uzasadnienie wyroku także było niejawne.

 

Po ogłoszeniu orzeczenia zarówno prokurator, jak i obrońca zapowiedzieli złożenie wniosków o pisemne uzasadnienie wyroku i wówczas - jak podali - będą podejmowali decyzje o ewentualnym skierowaniu do sądu apelacji od tego wyroku.

Środa Wielkopolska: Ciało kobiety odnaleziono w pobliżu sklepu

Do zdarzenia doszło w grudniu ubiegłego roku w Środzie Wielkopolskiej. Ciało 46-letniej kobiety odkryto w nocy w okolicy jednego z dyskontów. Jak tłumaczyła wówczas prokuratura, "kobieta zmarła w wyniku doznanych obrażeń zewnętrznych i wewnętrznych powodujących wstrząs krwotoczny oraz w wyniku wychłodzenia organizmu".

 

ZOBACZ: "Interwencja". Córka oskarżyła ją o gwałt i wpędziła do aresztu. Są badania wariografem

 

Według ustaleń śledczych ofiarę i podejrzanego łączyła okazjonalna znajomość. Tomasz B. pracował w Środzie Wielkopolskiej. W dniu, w którym doszło do zdarzenia, mężczyzna spożywał z ofiarą alkohol w wynajmowanym przez Tomasza B. pokoju. Później oboje przenieśli się w pobliże sklepu, gdzie Tomasz B. wielokrotnie zgwałcił 46-latkę.

Niejawny proces multirecydywisty

Proces mężczyzny ruszył w lipcu. Ze względu na charakter sprawy i bez sprzeciwu którejkolwiek ze stron postępowania poznański sąd zdecydował o wyłączeniu jawności procesu.

 

ZOBACZ: 52-letnia Ałła z Iziumu była torturowana i wielokrotnie gwałcona. Rosjanie więzili ją 10 dni

 

Tomasz B. w przeszłości był wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, dlatego odpowiada w warunkach tzw. multirecydywy. Czyny, jakie zarzuciła Tomaszowi B. prokuratura w akcie oskarżenia - czyli zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem i zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem - zagrożone są karą od 12 lat więzienia, do dożywotniego pozbawienia wolności. W mowie końcowej prokuratura domagała się dla mężczyzny kary dożywocia.

adn / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie