Mateusz Morawiecki na cmentarzu w Palmirach. Zaapelował do Polaków

Polska
Mateusz Morawiecki na cmentarzu w Palmirach. Zaapelował do Polaków
Mateusz Morawiecki/ Facebook
Premier w Palmirach prosił o upamiętnienie bohaterów narodowych

- Nie zapomnijcie, odwiedzając groby swoich bliskich, zapalić świeczkę także na grobach tych, którzy walczyli o naszą wolność, walczyli za Polskę. Cześć ich pamięci – powiedział Mateusz Morawiecki w nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych. Premier odwiedził cmentarz w Puszczy Kampinoskiej wraz z żoną, młodszym synem i córką.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że w pierwszym okresie niemieckiej okupacji w tym miejscu zostało zamordowanych około 2 tysięcy Polaków aresztowanych przez okupantów. "Tutaj spoczywa nasz olimpijczyk Janusz Kusociński, tutaj też spoczywa marszałek Sejmu Maciej Rataj" - przypomniał. 

 

 

- Nie zapomnijcie odwiedzając groby swoich bliskich zapalić świeczkę także na grobach tych, którzy walczyli o naszą wolność, walczyli za Polskę. Cześć ich pamięci - apelował premier, prosząc także o upamiętnianie w dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny bohaterów narodowych i ofiar totalitaryzmów spoczywających na polskich nekropoliach. 

 

Szczątki ponad dwóch tysięcy ofiar

Serię masowych egzekucji w Puszczy Kampinoskiej, w tym przy podwarszawskiej wsi Palmiry, Niemcy rozpoczęli w grudniu 1939 r. Były one wstępem do przeprowadzonych na wielką skalę eksterminacji polskiej inteligencji, polityków i działaczy społecznych w ramach Akcji AB – tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej. W Palmirach od grudnia 1939 do lipca 1941 r. Niemcy przeprowadzili ponad 20 egzekucji, w których zabito ponad 1700 polskich obywateli, w tym także narodowości żydowskiej.

 

ZOBACZ: Słowacka. Śmierć Polaka w Tatrach. Pośliznął się na oblodzonej skale

 

Na utworzonym w 1948 r. cmentarzu-mauzoleum spoczywają szczątki 2115 ofiar, ekshumowanych w Puszczy Kampinoskiej i w Lasach Chojnowskich. Nagrobków zidentyfikowanych osób jest 577, znanych jest też 485 nazwisk osób, o których wiadomo, że zginęły w Palmirach, ale ich ciał nie rozpoznano. Pozostałe ofiary pozostają bezimienne. W roku 1973 powstało Muzeum Walk i Męczeństwa w Palmirach, które od 2010 r. funkcjonuje jako Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry

sgo / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie