Zmarł dr hab. Andrzej Myc - naukowiec, działacz opozycji w PRL

Polska
Zmarł dr hab. Andrzej Myc - naukowiec, działacz opozycji w PRL
Facebook/Mateusz Morawiecki

W wieku 69 lat zmarł w sobotę dr hab. Andrzej Myc - biochemik, naukowiec, działacz opozycji w PRL, jeden z założycieli Solidarności Walczącej. "Był odważnym i bardzo aktywnym człowiekiem" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

"Zmarł profesor Andrzej Myc, biochemik, jeden z założycieli Solidarności Walczącej , do 1988 r. był członkiem jej Rady Politycznej i Komitetu Wykonawczego" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. Informację o śmierci naukowca potwierdziła PAP jego siotra.


"Był bliskim, zaufanym współpracownikiem mojego ojca, Kornela Morawieckiego oraz oddanym działaczem opozycji antykomunistycznej" - podkreślił szef rządu.

 

 

Jak dodał, prof. Myc był "wielokrotnie aresztowany i szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa" "W grudniu 1986 został uprowadzony przez nich z ulicy. Tak próbowali zmusić go do podjęcia współpracy i wskazania miejsca ukrywania się mojego Taty - co spotkało się to z jego konsekwentną odmową" - napisał.


"Był odważnym i bardzo aktywnym człowiekiem. Odniósł liczne sukcesy naukowe w Polsce i w Stanach Zjednoczonych" - przytoczył premier.

 

Prof. Myc w 2007 roku został Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 - Krzyżem Wolności i Solidarności.


"Niech spoczywa w pokoju" - zakończył wpis Mateusz Morawiecki.

Andrzej Myc - nękany przez SB

Myc był autorem i współautorem ponad 60 prac oryginalnych i przeglądowych, współautorem 5 rozdziałów do książek, współautorem 10 patentów amerykańskich i międzynarodowych i trzech zgłoszeń patentowych.

 

Myc to także zasłużony działacz opozycji w PRL. Od 1979 r. kolportował "Biuletyn Dolnośląski".

 

Jak podano na stronie Encyklopedii Solidarności, w sierpniu 1980 r. był inicjatorem strajku w zakładzie pracy; od września 1980 r. działał w "Solidarności".

 

Po 13 grudnia 1981 r. organizował struktury kolportażowe RKS "Solidarność". Od 1982 r. brał udział w działaniach Solidarności Walczącej oraz jako członek Rady i Komitetu Wykonawczego tejże organizacji, gdzie był odpowiedzialny m.in. za finanse, organizacje skrzynek kontaktowych i kryjówek dla ściganych działaczy.

 

Myc był współzałożycielem oddziałów SW i autorem artykułów do pism "Solidarność Walcząca" i "BIS".

 

ZOBACZ: Nie żyje Stanisław Ciosek. Zmarł w wieku 83 lat

 

13 stycznia 1984 r. był zatrzymany i przetrzymywany w Areszcie Śledczym Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych we Wrocławiu, 26 lipca 1984 r. został zwolniony na mocy amnestii. W 1984 r. został zwolniony z pracy w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej, PAN we Wrocławiu. Następnie został przywrócony dzięki postawie dyrektora Instytutu prof. Stefana Ślopka.

 

"Wielokrotnie zatrzymywany na 48 godzin, wzywany na przesłuchania i rozmowy ostrzegawcze, miał kilkukrotne rewizje w mieszkaniu. 4 grudnia 1986 r. uprowadzony przez funkcjonariuszy SB żądających podjęcia współpracy oraz wskazania miejsca ukrywania się Kornela Morawieckiego, po kategorycznej odmowie zwolniony, nadal nękany przez SB" - napisano w Encyklopedii Solidarności.

 

Dodano, że w listopadzie 1987 r. (wraz z Piotrem Medoniem) uczestniczył w demonstracji i rozrzucaniu ulotek z rusztowania wrocławskiego ratusza z transparentem domagającym się uwolnienia Kornela Morawieckiego i Hanny Łukowskiej-Karniej.

 

prz / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie