Jerzy Urban nie żyje. Miał 89 lat

Polska
Jerzy Urban nie żyje. Miał 89 lat
East News/Michał Woźniak
Jerzy Urban nie żyje

"Tygodnik NIE" poinformował na oficjalnym koncie w mediach społecznościowych o śmierci Jerzego Urbana, naczelnego pisma i byłego rzecznika rządu PRL. Miał 89 lat

Jerzy Urban pełnił rolę rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL w latach 1981-1989. Był jednym z głównych twórców państwowej propagandy i cenzury.

Nie żyje były komunistyczny propagandzista PRL. Jerzy Urban zmarł w wieku 89 lat

Został powołany na stanowisko członka Rady Ministrów w kwietniu 1989 roku. Funkcję tę sprawował przez sześć miesięcy. Przewodniczył też Komitetowi do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja".

 

Po przemianie ustrojowej już w III RP Urban objął stanowisko redaktora naczelnego "Tygodnika NIE". Szefem czasopisma pozostał przez 32 lata. Był też właścicielem wydającej go spółki Urma.

 

Informację o śmierci potwierdziła mediom żona Urbana, Małgorzata Daniszewska. 

 

Jerzy Urban nie żyje. Kim był?

Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 roku w Łodzi, pierwotnie nazywał się Urbach. Pochodził z zasymilowanej żydowskiej rodziny, która była blisko związana z łódzkim środowiskiem robotników. Jego ojciec, Jan Urbach, był dziennikarzem, członkiem PPS i współwłaścicielem dziennika "Głos Poranny".

 

ZOBACZ: Urban w "Skandalistach": nie znoszę Polaków za wyniesienie PiS do władzy

 

Po wybuchu II wojny światowej przeniósł się wraz z rodziną do Lwowa. Gdy Niemcy zaatakowały ZSRR ukrywał się na Kresach Wschodnich. 

 

Publicystyczne szlify Urban zdobył na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiował w latach 1951-1954, ale edukacji już nie zdołał ukończyć. W ich trakcie rozpoczął bowiem pracę jako redaktor, a następnie od stycznia 1956 roku objął stanowisko kierownika działu politycznego tygodnika "Po prostu".

 

Po likwidacji tytułu Jerzy Urban dostał oficjalny zakaz publikowania pod swoim nazwiskiem. Cofnięto go dopiero po odejściu Władysława Gomułki od władzy.

map / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie