Nie żyje Franciszek Pieczka. Miał 94 lata

Polska
Nie żyje Franciszek Pieczka. Miał 94 lata
East News/REPORTER/Marek Lasyk
Nie żyje Franciszek Pieczka. Aktor miał 94 lata

Nie żyje jeden z największych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych Franciszek Pieczka. Wiadomość o jego śmierci przekazała rodzina artysty.

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 w Godowie w woj. śląskim. Był najmłodszym z sześciorga rodzeństwa i już od najmłodszych lat interesował się kinem. Pieszo chodził do oddalonego o kilka kilometrów Wodzisława Śląskiego, by tam oglądać seanse kinowe.

 

Studia aktorskie Pieczka rozpoczął po II Wojnie Światowej, był absolwentem  PWST w Warszawie.

Nie żyje Franciszek Pieczka. Wystąpił w ponad setce filmów i seriali

Franciszek Pieczka debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Potem przeniósł się do prowadzonego przez Krystynę Skuszankę Teatru Ludowego w Nowej Hucie, gdzie występował w latach 1955–1964. W latach 1974–2015 aktor Teatru Powszechnego w Warszawie.

 

Franciszek Pieczka zagrał w ponad stu filmach - tak polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów zapisał się kreacjami w obrazach: "Ziemia obiecana", "Potop", "Quo vadis", "Konopielka" czy "Jańcio Wodnik". Przełomowa w karierze Franciszka Pieczki okazała się rola w serialu "Czterej pancerni i pies", gdzie przez cztery lata - od 1966 do 1970 - wcielał się w Gustlika Jelenia, członka załogi czołgu "Rudy". Na planie wspólnie z m.in. Januszem Gajosem, Włodzimierzem Pressem i Romanem Wilhelmim, zaskarbił sobie sympatię widzów.

Franciszek Pieczka był wielokrotnie nagradzany i odznaczany

Aktor grał też w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Zygmunta Huebnera. Za kreację w "Jańciu Wodniku" z 1993 roku otrzymał wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach - w tym na  Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Artysta był też wielokrotnie nagradzany i odznaczany. W 2011 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. W 2015 r. został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. 11 listopada 2017 roku otrzymał on najwyższe polskie odznaczenie Order Orła Białego. 

 

Stowarzyszenia Filmowców Polskich w 2021 roku uhonorowało aktora Nagrodą Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej.

mst / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie