Marek Kuchciński nowym szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Polska
Marek Kuchciński nowym szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Krystian Maj/KPRM
Andrzej Duda i Marek Kuchciński

Były marszałek Sejmu Marek Kuchciński stanie na czele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zastąpi na tym stanowisku Michała Dworczyka. To nie jedyna zmiana w rządzie - ze stanowiskiem ministra ds. Unii Europejskiej w KPRM pożegnał się Konrad Szymański.

- Bardzo dziękuję za służbę dla Rzeczypospolitej, która do tej pory była wykonywana wszystkim tym, którzy kończą sprawowanie swoich funkcji - powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. - Dziękuje panu Markowi Kuchcińskiemu za podjęcie się tego nowego zadania w trudnym czasie, kiedy tak samo jak reszta Europy, reszta świata borykamy się z całym szeregiem problemów gospodarczych, przede wszystkim wywołanych napaścią rosyjską na Ukrainę - dodał.

 

Chwilę wcześniej prezydent powołał Marka Kuchcińskiego na ministra-członka Rady Ministrów. Kuchciński będzie też kierować kancelarią premiera, formalnie powoła go szef rządu. Zastąpi na tym stanowisku Michała Dworczyka.

 

 

Dworczyk pod koniec września złożył rezygnację z funkcji szefa kancelarii premiera. Podczas spotkania z dziennikarzami powiedział, że "w podjęciu decyzji o rezygnacji przeważyły względy osobiste". 

Marek Kuchciński nowym szefem kancelarii premiera

Marek Kuchciński potwierdził dziennikarzom w Sejmie, że zostanie nowym szefem KPRM w czwartek, tłumacząc, że "dostał propozycję" i "zgodził się". Kilkadziesiąt minut wcześniej o takiej ewentualności powiedział na antenie Polsat News Ryszard Terlecki.

 

ZOBACZ: Afera Podkarpacka. Marek Kuchciński: Łatwo pomawiać, trudniej bronić. Ale czasem bronić się trzeba

 

Kuchciński jest posłem na Sejm RP od 2001 roku. W latach 2006-2007 był przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS, a w latach 2008-2010 wiceprezesem PiS. Od 2015 do 2019 roku był marszałkiem Sejmu. 

 

Obecnie Kuchciński jest przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych w Sejmie. 

Konrad Szymański nie jest już ministrem

To nie jedyna zmiana w rządzie. Ze stanowiskiem ministra ds. Unii Europejskiej w KPRM pożegnał się również Konrad Szymański. W środę prezydent odwołał go ze stanowiska.

 

Nieoficjalne informacje o jego rezygnacji jako pierwsza podała Interia w środę rano.

 

ZOBACZ: Konrad Szymański odejdzie ze stanowiska

 

Konrad Szymański w środę rano w rozmowie z Polsat News potwierdził ustalenia dziennikarzy. Według Interii następcą Szymańskiego może być jeden z wiceministrów spraw zagranicznych: Szymon Szynkowski vel Sęk albo Paweł Jabłoński.

 

an/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie