Konrad Szymański odejdzie ze stanowiska

Polska
Konrad Szymański odejdzie ze stanowiska
gov.pl
Minister Konrad Szymański ma odejść ze stanowiska

Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej w KPRM, w środę odchodzi ze stanowiska. Minister w rozmowie z Polsat News potwierdził nieoficjalne informacje Interii. Portal informuje również o dwóch politykach, którzy mogą zastąpić polityka na stanowisku.

Dymisja Szymańskiego nastąpi razem z odwołaniem szefa KPRM Michała Dworczyka - Dworczyka ma zastąpić były marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Według nieoficjalnych informacji prezydent ma dokonać zmian w rządzie w środę.

 

- Przez bardzo długi czas zabiegałem o to, by doprowadzić do deeskalacji różnych sporów w wielu sprawach to się udawało przez te 7 lat. Ale ten zasadniczy spór natrafia na różnego typu blokady. Zarówno w Polsce, jak i w Brukseli. Nowe otwarcie, także personalne, być może temu pomoże - powiedział Konrad Szymański w rozmowie z Polsat News.

 

- Bardzo kibicuję temu, żeby ten spór, który jest szkodliwy dla Unii i dla Polski, żeby on mógł być zrzucony ze stołu. W tym sensie będę kibicował mojemu następcy - dodał. Szymański uściślił, że głównym problemem jest "uzasadniona kontrowersja" dotycząca tego, "w jaki sposób w państwach członkowskich implementować zasady praworządności".

Spór o KPO. Szymański komentuje

Szymański pytany, czy jego dymisja pomoże w odblokowaniu środków z KPO odpowiedział: To nie jest dziedzina, którą się zajmuje. - KPO to jest sprawa krajowa. Ona jest w gestii ministerstw, które są beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy. Nie chcę wchodzić w cudze buty - skomentował.

 

- Spór o praworządność rozstrzyga się na bardzo wielu płaszczyznach, w ostatnich latach rozrósł się do bardzo wielu aspektów. Mamy informacje bieżące na forum Rady ds. ogólnych, mamy sprawy naruszeniowe przed TSUE, problem ich wdrożenia właściwego, zgodnego nie tylko z traktatami, ale i polską konstytucją. Nie można tego zredukować do tego, w jaki sposób wprowadzić kamienie milowe - komentował podkreślając, że "bardzo kibicuje wszystkim, którzy szukają porozumienia w tej sprawie".

 

Pytany o plany o przyszłość, Szymański zapewnił, że "jest na to jeszcze za wcześnie" i "chciałby pozbierać myśli".

 

WIDEO: Konrad Szymański dla Polsat News

 

 

 

Według Interii potencjalnymi następcami Szymańskiego może być jeden z wiceministrów spraw zagranicznych: Szymon Szynkowski vel Sęk albo Paweł Jabłoński.

Konrad Szymański - europoseł, wiceminister, minister

Szymański jest ministrem - członkiem Rady Ministrów od listopada 2019 r. Z kolei od marca 2020 r. pełni funkcję ministra do spraw Unii Europejskiej w KPRM.

 

W latach 2004-2014 Szymański był eurodeputowanym z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. "Zasiadał w Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE), w których zajmował się sprawami wschodnimi i relacjami Unii z krajami Partnerstwa Wschodniego oraz bezpieczeństwem energetycznym Unii. W 2013 r. 'Polityka', a w 2014 r. 'Rzeczpospolita' uznały go za jednego z najlepszych polskich Posłów do Parlamentu Europejskiego" - czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Od 2015 do 2019 r. pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych.

bas/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie