Jacek Karnowski: KPO to drugi plan Marshalla. Ale znów ktoś blokuje te środki

Polska
Jacek Karnowski: KPO to drugi plan Marshalla. Ale znów ktoś blokuje te środki
Polsat News
Jacek Karnowski

- Kiedyś Moskwa zablokowała plan Marshalla dla Polski. Teraz mamy drugi taki plan i znów ktoś wstrzymuje te środki - powiedział w "Gościu Wydarzeń" Jacek Karnowski prezydent Sopotu. Samorządowiec dodał, że "do miłości do rządu jeszcze daleko, ale ważne, że rozmowy trwają".

- Odetchnęliśmy z ulgą po ogłoszeniu przez rząd stawek za prąd dla samorządów. Ostatni czas to było wielkie napięcie. Zastanawialiśmy się, czy podwyżki cen energii będą o 300, 500 czy 1000 procent - powiedział Jacek Karnowski. - Obawialiśmy się, że będziemy musieli wyłączać nie tylko oświetlanie w miastach - dodał.

 

Samorządowiec poinformował o obietnicy rządowej, że podwyżka rachunków za prąd w przyszłym roku będzie o 70 procent albo o 100 procent. - Ta różnica wynika stąd, że w tym roku cena energii była zwolniona z VAT-u - powiedział prezydent Sopotu.

 

ZOBACZ: Dystrybucja węgla przez samorządy. Piotr Müller: To ułatwienie

 

- Jeśli znów wróci ten podatek, to będziemy musieli w mieście pewne rzeczy wyłączyć. Można tak zaoszczędzić pięć procent, ale nie da się wyłączyć energii elektrycznej w szpitalu - stwierdził Karnowski. Dodał, że samorządy już teraz oszczędzają. - Rządowy zapis, aby tylko 80 proc. obecnego zużycia było zapisane po niższej cenie, to za mało dla nas. Dlatego wciąż o to jeszcze walczymy - przekazał.

 

- W Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego mówiliśmy, że tak ogromne podwyżki są niemożliwe. Tak się dzieje też z tej racji, że samorządy pozbawiono ogromnych wpływów. Przywrócono co prawda niektóre inwestycje i subwencje rozwojowe, ale nadal mamy zbyt mało środków z podatku PIT, aby można było uzupełnić braki - przekazał Karnowski.

"Do miłości nam jeszcze daleko, ale ważne, że są rozmowy"

Prezydent Sopotu powiedział, że te środki są konieczne dla samorządu. - Mamy gotową ustawę o pieniądzach z podatków dla miast, która leży w zamrażalce sejmowej. Obecnie dostajemy za małą subwencję oświatową i mamy bardzo mało pieniędzy na pensje dla nauczycieli, a oni odpływają z zawodu - przekazał Karnowski.

 

Zauważył, że wciąż trwa dialog samorządu z rządem. - Do miłości nam jeszcze daleko, ale ważne, że są rozmowy - przekazał.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński w Puławach: Samorządy łaski nie robią

 

- Z ministerstwem oświaty mamy jednak duże napięcie, bo minister Czarnek oskarża nas o kradzież środków - powiedział Karnowski. Przemysław Czarnek we wtorkowym "Gościu Wydarzeń" powiedział, że cieszy się, że samorządowcy przyznali, że nie będzie obniżki temperatury. Karnowski stwierdził, że nie powie, co sądzi o Czarnku, bo musiałby użyć dużo gorzkich słów.

 

- W sprawie węgla rząd przyznał rację samorządom, bo w myśl ustawy o zamówieniach publicznych nie możemy kupować węgla tak, jak tego oczekuje PiS. Dlatego teraz zmieniają ustawę - przekazał prezydent Sopotu.

 

- To nie jest tak, że nie chcemy pomóc mieszkańcom, ale przygotowanie się do takiej operacji musi chwilę potrwać - zauważył. - Bo to nie jest tak, że mamy jakieś "żuki" i "lubliny", którymi pojedziemy do punktu odbioru - dodał Karnowski.

"Cieszę się, że Jarosław Kaczyński zauważył, że samorządy są częścią państwa"

- Jednak żeby dostarczyć węgiel w grudniu, musimy się posiłkować firmami prywatnymi. Dodatkowo nie możemy wziąć odpowiedzialności za jakość tego węgla. Po prostu nie mamy od tego specjalistów - przekazał Karnowski. Zauważył, że samorządy przedstawiły postulat, aby zdjąć podatek VAT z węgla. - Wówczas jego cena mogła by wynieść 2300 zł za tonę - przekazał Karnowski.

 

- Przy energii rząd zmusił spółki Skarbu Państwa do zlikwidowania marż. Tutaj rząd powinien zrobić coś podobnego z Polską Grupą Górniczą - powiedział.

 

ZOBACZ: Sklep PGG oblężony. Jak kupić węgiel i która przeglądarka jest najlepsza?

 

- Cieszę się, że Jarosław Kaczyński zauważył, że samorządy są częścią państwa - powiedział Jacek Karnowski, komentując wypowiedź prezesa PiS w Puławach. - Nie można nas pomijać. Rząd siada z nami do stołu i rozmawia o szczepieniach czy pomocy uchodźcom, to takie porozumienia muszą trwać. Polska jest krajem praworządnym i oby dalej takim krajem była - dodał.

 

WIDEO - Jacek Karnowski: KPO to drugi plan Marshalla. Ale znów ktoś blokuje te środki

 

 

- Zawsze jesteśmy gotowi do rozmów. Chcemy na te wszystkie tematy rozmawiać. Niech rząd odblokuje KPO, aby rozwijać alternatywne źródła energii - zaapelował prezydent Spotu.

 

Karnowski powiedział, że obywatele chcą tych środków i chcą niezależnych sądów. - Kiedyś Moskwa zablokowała plan Marshalla dla Polski. Teraz mamy drugi plan Marshalla i znów ktoś blokuje te środki - powiedział. Prezydent dodał, że to wielka szansa dla samorządów. - To termomodernizacje, cyfryzacje i rozwój dla Polski. Jeśli rząd tego nie zrozumie, to obywatele wybiorą inny rząd. Tylko wtedy może być za późno na inwestycje - powiedział Karnowski.

 

ZOBACZ: Szymon Szynkowski vel Sęk zastąpi Konrada Szymańskiego. Będzie ministrem ds. UE w KPRM

 

- Mam ustawioną nieco chłodniejszą temperaturę w domu i w pracy, bo jestem zimnolubny - odpowiedział Karnowski na pytanie prowadzącego czy też, śladem minister Moskwy, przykręcił grzejniki. - Rozumiem, że trzeba oszczędzać, ale nie można sądzić, że takie działanie wystarczy - wyjaśnił. Karnowski dodał, że przegrzewanie też nie jest niczym dobrym.

 

 

mbl/ an/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie