Dystrybucja węgla przez samorządy. Piotr Müller: To ułatwienie

Polska
Dystrybucja węgla przez samorządy. Piotr Müller: To ułatwienie
Polsat News
Rzecznik rządu Piotr Müller

- To jest ułatwienie dla tych samorządów, które zgłaszają chęci, żeby wspierać działania dotyczące dystrybucji węgla, aby dać im solidne podstawy prawne, a przede wszystkim dodatkowe wynagrodzenie za to działanie - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" rzecznik rządu Piotr Müller. Skomentował również wybór Marka Kuchcińskiego na nowego szefa KPRM.

Gość Bogdana Rymanowskiego odniósł się do pomysłu rządu, dotyczącego zaangażowania samorządów w dystrybucję węgla.

Rzecznik rządu: To ułatwienie dla samorządów

Polityk ocenił, że to "nie jest kwestia obciążania odpowiedzialnością", a wręcz przeciwnie.

 

- To jest ułatwienie dla tych samorządów, które zgłaszają chęci do tego, żeby wspierać działania dotyczące dystrybucji węgla, aby dać im solidne podstawy prawne, a przede wszystkim dodatkowe wynagrodzenie za to działanie - powiedział Müller.

 

Na uwagę, że samorządowcy mówią o problemach technicznych i logistycznych związanych z dystrybucją węgla, rzecznik rządu powiedział, że na czwartkowym spotkaniu z premierem wszyscy obecni tam włodarze zadeklarowali, że są w stanie zrealizować to zadanie. 

 

ZOBACZ: Śląskie. Długie kolejki po węgiel i zapisy na zapisy

 

Dodał, że prezydentów Warszawy, Sopotu, Poznania czy Gdańska, których wymienił prowadzący, łączy "działalność polityczna przeciwko rządowi". Rzecznik rządu zaznaczył, że zaproszenie do rozmów z nimi jest otwarte, a czwartkowe spotkanie, na które ci włodarze nie byli zaproszeni, jest pierwszym z serii spotkań z samorządowcami. 

 

- Zamiast zajmować się organizowaniem demonstracji pan prezydent (Warszawy Rafał) Trzaskowski, pani prezydent (Gdańska Aleksandra) Dulkiewicz, pan prezydent Poznania (Jacek Jaśkowiak) czy inni prezydenci, raczej byłoby dobrze, gdyby zajęli się tym, jak pomóc organizować różnego rodzaju działania w swoich samorządach - dodał.

Müller: Koniec z podziałami politycznymi

Müller powiedział, że "nie jest sztuką mówić w trudnym czasie, że problemy mają rozwiązywać inni, tylko trzeba współpracować w tym zakresie". - Dlatego dziękuję wszystkim starostom, wójtom, prezydentom, burmistrzom, którzy w taki konstruktywny sposób do tego podchodzą - dodał.

 

ZOBACZ: Jacek Sasin w Otwocku: Jeśli wszyscy nad tym popracujemy, to węgla nie powinno zabraknąć

 

Rzecznik powiedział, że rząd proponuje współpracę. - Koniec z podziałami politycznymi. My nie możemy iść taką drogą, w sytuacji gdy mamy kryzys o charakterze tak wielkim, którego nie widzieliśmy od dziesięcioleci - podkreślił polityk. 

 

Müller o Kuchcińskim: Łączy kompetencje polityczne i zarządcze

Rzecznik rządu odniósł się także do przekazanej przez marszałka Ryszarda Terleckiego na antenie Polsat News informacji, że nowym szefem Kancelarii Premiera zostanie były marszałek Sejmu Marek Kuchciński. 

 

ZOBACZ: Marek Kuchciński nowym szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

 

- To jest osoba, która łączy przede wszystkim i kompetencje polityczne i zarządcze. To osoba, która w polityce jest długo, z drugiej strony jest kompromisowa, która ma też duże zaplecze analityczne - powiedział Müller.

 

Wcześniejsze odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie