Odkryto tajemnicze zjawisko w głębinach oceanu. "Las osobliwości"

Świat
Odkryto tajemnicze zjawisko w głębinach oceanu. "Las osobliwości"
YouTube/oceanexplorergov
"Las osobliwości" w Pacyfiku

Zamiast drzew - osobliwie ukształtowane koralowce rozsiane między rzadkimi i nietypowymi gąbkami szklistymi. Wśród nich - morski kosmita, czyli "gąbka E.T." - taki krajobraz, odkryty dwa kilometry pod wodą, naukowcy nazwali "lasem osobliwości". 

W 2017 r. na zatopionym wulkanie naukowcy odkryli niezwykły podwodny las, złożony z  dziwacznych gąbek i koralowców. Organizmy o nieregularnych kształtach i formie łudząco przypominały rośliny i zwierzęta, którymi nie są.

Gąbka E.T. w podwodnym "lesie osobliwości"

Jedna z gąbek, Aspidoscopulia, wygląda jak powiewające na wietrze białe falbany, uniesione na pofalowanej łodydze. Uwagę naukowców przykuła jednak inna, najbardziej nietypowa gąbka szklista. Miała coś na kształt długiej łodygi zwieńczonej "głową" wielkości melona z dwoma czarnymi otworami podobnymi do oczu.

 

ZOBACZ: Historyczne odkrycie na Księżycu. To minerał nieznany dotąd ludzkości

 

Ze względu na swój wygląd gatunek ten otrzymał pseudonim "gąbki E.T.". Jego naukowa nazwa to "wspaniały kosmita". Morski kosmita poza "lasem osobliwości" zaobserwowany był tylko raz w okolicach Rowu Mariańskiego.

Oceaniczna gąbka w kształcie stokrotki

Mimo że gąbki łudząco przypominają rośliny, w rzeczywistości są bardzo prostymi organizmami. Nie mają mózgu, serca, mięśni ani żadnych innych części ciała. Większość czasu przebywają przyklejone do dna, przecedzając przez swoje gąbczaste ciała drobne, pływające cząstki pożywienia.

 

 

Po szczegółowym badaniu pod mikroskopem okazało się, że nowa gąbka szklana, advhena magnifica, buduje swoje ciało z maleńkich struktur w kształcie płatków śniegu i stokrotek.


Udostępnione wideo, na którym widać podwodny "las dziwactw", wszystkie gąbki zwrócone są w tym samym kierunku. Według badaczy organizmy te kierują się w stronę cząsteczek przyniesionych przez prądy morskie.

 

Gąbki szkliste to gąbki oceaniczne, które zwykle nie tworzą kolonii. Osiągają długość 1 metra i żywią się odfiltrowując materię organiczną z wody. Ich szkielety, które przyjmują kształt kielicha lub trąbki, często są wykorzystywane jako ozdoby.

nb/ an / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie