Rosja. Cyryl I wezwał do modlitwy za Władimira Putina. Prezydent Rosji kończy 70 lat

Świat
Rosja. Cyryl I wezwał do modlitwy za Władimira Putina. Prezydent Rosji kończy 70 lat
Wikimedia/Kremlin.ru
Cyryl I

W dniu 70. urodzin Władimira Putina patriarcha Moskwy i Wszechrusi, Cyryl I, wezwał do modlitwy za prezydenta Rosji. - Prosimy cię, abyś obdarzył go swoim bogatym miłosierdziem i hojnością - przekazał duchowny. Rosyjska Cerkiew Prawosławna jest ważnym graczem politycznym i popiera wojnę Rosji w Ukrainie.

Prezydent Władimir Putin skończył 70 lat. Z tej okazji opublikowano gratulacje od podwładnych i apel patriarchy Cyryla do wszystkich świeckich i duchownych o modlitwę za zdrowie najdłużej urzędującego najwyższego przywódcy Rosji od czasów Józefa Stalina.

 

Putin został prezydentem Rosji w 1999 roku. Wywołana przez niego wojna w Ukrainę spowodowała najpoważniejszą konfrontację z Zachodem od czasu kubańskiego kryzysu rakietowego w 1962 roku.

 

W dniu swoich urodzin Putin ma wziąć udział w nieformalnym szczycie Wspólnoty Niepodległych Państw w Petersburgu, dawnej stolicy imperialnej założonej przez Piotra Wielkiego, która jest jego rodzinnym miastem.

 

Z okazji skończenia 70 lat kremlowscy urzędnicy okrzyknęli Putina "zbawcą Rosji", a patriarcha Moskwy i Wszechrusi zachęcał wszystkich do odmawiania przez dwa dni specjalnych modlitw, aby Bóg obdarzył Putina "zdrowiem i długowiecznością".

 

ZOBACZ: Ukraina. Kapłani chcą trybunału kościelnego dla patriarchy Cyryla

 

- Modlimy się do Ciebie, Panie Boże, za głowę państwa rosyjskiego, Władimira Władimirowicza, i prosimy Cię, abyś obdarzył go swoim bogatym miłosierdziem i hojnością, obdarzył go zdrowiem i długowiecznością, i wybawił go od wszelkich widzialnych i niewidzialnych wrogów, utwierdził go w mądrości i sile duchowej. Panie wysłuchaj nas i zmiłuj się - powiedział Cyryl.

Patriarcha mocno wspiera Władimira Putina

Rosyjska Cerkiew Prawosławna jest ważnym graczem politycznym i orędownikiem zwrotu Rosji w kierunku konserwatywnych wartości społecznych. Motorem tego procesu jest Cyryl I. Wspiera on też politykę Władimira Putina.

 
Otwarte poparcie dla inwazji sprawiło, że od Cyryla odwróciła się ukraińska Cerkiew podlegająca Patriarchatowi Moskiewskiemu. Sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego ogłosił "pełną samodzielność i niezależność" od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

mbl/zdr / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie