Kaliningrad: Patriarcha Cyryl mówił, że Rosja "nie zrobiła nic złego"

Świat
Kaliningrad: Patriarcha Cyryl mówił, że Rosja "nie zrobiła nic złego"
wikimedia.commons/Kremlin.ru/CC BY-SA 4.0
Patriarcha Cyryl

Wielu się dziś buntuje, także przeciwko naszej ojczyźnie. Wiemy jednak, że ojczyzna nikomu nic złego nie zrobiła. I buntują się nie dlatego, że jesteśmy źli, ale dlatego, że jesteśmy inni - stwierdził patriarcha moskiewski Cyryl podczas liturgii w cerkwi Metodego i Cyryla w Kaliningradzie. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego stwierdził, że Rosja "wzbudza uczucie zazdrości".

W czasie wizyty w dniach 2 i 3 lipca zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) przewodniczył spotkaniu duchowieństwa metropolii kaliningradzkiej, nocnemu czuwaniu w katedrze Chrystusa Zbawiciela oraz konsekrował katedrę świętych Cyryla i Metodego.

 

ZOBACZ: W. Brytania. Rząd ogłosił nowe sankcje. Wśród ukaranych patriarcha Cyryl i komisarz praw dzieci

 

Podczas liturgii w cerkwi Cyryl stwierdził, że jego ojczyzna "nikomu nic złego nie zrobiła", a bunt świata zachodniego przeciwko Rosji wynika z tego, że "jest ona inna". -  I właśnie ta inność Rosji wzbudza uczucia zazdrości, zawiści i niechęci - powiedział duchowny.

Cyryl: Niech Pan chroni ziemię kaliningradzką

- Ale nie możemy zmienić siebie. Oczywiście wiele osób chciałoby, jak to się teraz mówi, przeformatować nas. Ale nie udało się! Chociaż w to przeformatowanie Rosji włożono tak ogromne wysiłki i środki. I była, i jest w swej istocie - Święta Rosja, dziedzictwo Świętej Matki Bożej. Niech Bóg sprawi, że tak będzie nadal – powiedział patriarcha Cyryl.


- Jeśli będziemy żyć według prawa Bożego, jeśli znajdziemy siłę do walki z naszymi namiętnościami i wadami, to Pan będzie naprawdę z nami. A dziś naprawdę potrzebujemy, by Bóg był z nami. A tu, na zachodniej granicy Rosji, jest to szczególnie odczuwalne (...) Niech Pan chroni ziemię kaliningradzką, nasz naród i całą ziemię rosyjską od wszystkich wrogów i nieprzyjaciół. Ale najważniejsze - aby Bóg zachował nasze serca i umysły w czystości i w wierze. Jeśli tak będzie, to żaden wróg nie może nas przestraszyć”. 

Rosyjskie samoloty bombardują świątynie

Według agencji informacyjnej Ria Novosti, na lotnisku w Chrabrowie zwierzchnika RKP powitali gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alikanow i dowódca Floty Bałtyckiej wiceadmirał Wiktor Liina.

 

ZOBACZ: Rosja. Pożar wieżowca Capital Towers w Moskwie


Po wyborze na patriarchę Cyryl pozostał na czele metropolii kaliningradzkiej. Następnie Święty Synod RKP zatwierdził prośbę mieszkańców obwodu o pozostawienie w gestii patriarchy tymczasowej administracji metropolii kaliningradzkiej.


Od początku agresji na Ukrainę rosyjskie media i zwierzchnicy religijni, tacy jak patriarcha moskiewski Cyryl usprawiedliwiają wojnę dowodząc, że chronią prawosławnych wyznawców patriarchatu moskiewskiego i osoby rosyjskojęzyczne. Tymczasem rosyjskie samoloty wojskowe i artyleria niszczą zarówno domy modlitwy, jak i zabijają samych wierzących, niezależnie od języka, wyznania i pochodzenia etnicznego.

bas / KAI / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie