W. Brytania. Rząd ogłosił nowe sankcje. Wśród ukaranych patriarcha Cyryl i komisarz praw dzieci

Świat
W. Brytania. Rząd ogłosił nowe sankcje. Wśród ukaranych patriarcha Cyryl i komisarz praw dzieci
Wikimedia.org/Serge Serebro
Patriarcha Cyryl objęty sankcjami

Brytyjski rząd ogłosił w czwartek kolejne sankcje nałożone na obywateli Rosji. Tym razem objęły one m. in. głowę Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarchę Cyryla oraz komisarz praw dzieci Marię Lwową-Biełową.

Jak wskazano w wydanym komunikacie, Lwowej-Biełowej zarzuca się "umożliwienie brutalnego odebrania 2000 bezbronnych dzieci z obwodów ługańskiego i donieckiego oraz zaaranżowanie nowej polityki ułatwiającej ich przymusową adopcję w Rosji". Sankcjami objęty został także patriarcha Cyryl, będący przewodniczącym Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, za wyraźne poparcie rozpoczętej przez prezydenta Władimira Putina napaści na Ukrainę.

 

 

Ponadto na liście znaleźli się Siergiej Sawostianow, wiceprzewodniczący Moskiewskiej Dumy Miejskiej, Aleksiej Isajkin, prezes Grupy Wołga-Dniepr, firmy transportowej, która na mocy umowy z rosyjskim rządem przewozi samolotami kluczowe towary, oraz czterech pułkowników z 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, jednostki odpowiedzialnej za zabójstwa, gwałty i torturowanie cywilów w Buczy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Minister obrony Reznikow: Odbijemy Krym dzięki broni z USA

 

- Dziś wymierzamy sankcje w podżegaczy i sprawców wojny Putina, którzy sprowadzili na Ukrainę niewyobrażalne cierpienie, w tym poprzez przymusowe przekazywanie i adopcję dzieci. Nie ustaniemy w obronie wolności i demokracji oraz w wywieraniu presji na Putina, dopóki Ukraina zwycięży - oświadczyła szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss. 

jsd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie