Szachy. Hans Niemann miał oszukiwać w ponad stu partiach szachów online

Świat
Szachy. Hans Niemann miał oszukiwać w ponad stu partiach szachów online
Instagram/Hans Niemann
Hans Niemann miał oszukiwać w ponad stu partiach szachów online

19-letni Hans Niemann miał oszukiwać w ponad stu partiach szachów online od 2020 roku - wynika z raportu największego serwisu szachowego chess.com. Amerykanina o oszustwo jako pierwszy oskarżył mistrz świata, Norweg Magnus Carlsen. - Uważam, że za oszustwa powinien być dożywotni zakaz gry w turniejach - mówił w Polsat News Krzysztof Budrewicz, szachista i sędzia szachowy.

Afera wokół Hansa Niemanna wybuchła na początku września. Najlepszy szachista ostatnich lat Magnus Carlsen oskarżył go o nieczystą grę. Norweg, po porażce z Niemannem, wycofał się z turnieju. W kolejnym meczu przeciwko Amerykaninowi, Carlsen poddał mecz, po jednym ruchu. Śledztwo w sprawie potencjalnego oszustwa wszczęła Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE). 

 

ZOBACZ: Naukowiec z Krakowa wymyślił nowy sposób gry w szachy

 

Hans Niemann, po wielu publicznych oskarżeniach, przyznał, że w przeszłości oszukiwał dwukrotnie - gdy miał 12 i 16 lat - pisze "Wall Street Jorunal". Platforma chess.com w swoim raporcie stwierdziła, że Hans Niemann prawdopodobnie oszukiwał w ponad stu partiach szachów online, w tym w kilku turniejach z nagrodami pieniężnymi. Witryna zbadała ruchy szachisty i porównała je z tymi generowanymi przez silnik szachowy. Ponadto w raporcie wskazano, że Niemann miał najszybszy i największy progres wyników w porównaniu do swoich rówieśników i innych znaczących graczy.

 

Jak oszukują szachiści? 

- W szachach można posługiwać się silnikiem szachowym, który wskazuje najlepsze posunięcie w danej pozycji. Wybierając dany ruch możemy mieć pewność, że jesteśmy w stanie wygrać partię. Silnik produkuje kilka możliwości w danej sytuacji. Niekoniecznie musimy wybierać tę najlepszą - możemy oszukiwać inteligentnie. Czwarta czy piąta linia wygenerowana przez silnik będzie równie mocna na człowieka - mówił na antenie Polsat News Krzysztof Budrewicz, szachista i sędzia szachowy. 

 

Dodał, że w historii były już przypadki, w których arcymistrzowie posiłkowali się silnikiem szachowym. 

 

ZOBACZ: Ukraina. Portugalia i Hiszpania chcą zorganizować MŚ 2030 wraz z Ukrainą

 

- Uważam, że za oszustwa powinien być dożywotni zakaz gry w turniejach szachowych. To najwyższy wymiar kary dla szachisty - podsumował Budrewicz. 

 

WIDEO: Oszustwo w szachach

 

Carlsen: Ogrywał mnie tak, jak nieliczni 

"Uważam, że oszukiwał więcej razy, niż przyznał publicznie. I to ostatnio" - napisał Carlsen. Najlepszy szachista ostatnich lat napisał, że w czasie ostatnich rozgrywek Niemann "nie był spięty, ani w pełni skoncentrowany na grze w krytycznych momentach, a ogrywał mnie w taki sposób, w jaki może zrobić tylko garstka graczy". 

 

 

"Musimy coś zrobić z oszukiwaniem. Ja nie chcę grać przeciwko zawodnikom, którzy oszukiwali w przeszłości, ponieważ nie wiem, co będą w stanie zrobić w przyszłości" - napisał mistrz świata. 

 

dsk/ sgo/Polsat News/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie