Naukowiec z Krakowa wymyślił nowy sposób gry w szachy

Polska
Naukowiec z Krakowa wymyślił nowy sposób gry w szachy
PxHere/Public Domain
Do gry w szachy diagonalne nie potrzeba nowej szachownicy ani figur

Dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński z Politechniki Krakowskiej (PK) projektując szachy diagonalne (ukośne) opracował nowy sposób rozgrywania partii szachowej - podała uczelnia.

Zgodnie z informacjami Politechniki Krakowskiej pomysł naukowca jest oryginalny, a sam autor projektu nie znalazł na stronie internetowej wariantów szachowych ("The chess variant pages") takiego samego rozwiązania. Nowa odmiana szachów, opracowana przez pracownika PK, została zarejestrowana na tej stronie.

 

Szachy diagonalne

 

"Nowa metoda gry jest ciekawsza niż szachy tradycyjne, a w dodatku pozwala początkującym graczom na rozgrywkę z bardziej doświadczonymi partnerami" - podała uczelnia na swojej stronie internetowej.

 

ZOBACZ: Wielki sukces polskiego szachisty. Duda pogratulował Dudzie

 

Do gry w szachy diagonalne (figury poruszają się po osiach ukośnych planszy) nie potrzeba nowej szachownicy ani figur. Figury w szachach diagonalnych są ustawione w dwóch przeciwległych do siebie kątach szachownicy, a nie jak tradycyjnie wzdłuż przeciwległych boków.

 

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki/Jan Zych
 

W pozycjach wyjściowych królowie stoją w narożnikach, a pozostałe figury układają się w ich sąsiedztwie w kolejności podobnej, ale nie takiej samej, jak w standardowej grze. Nietypowe jest np. sąsiedztwo gońców - król bezpośrednio sąsiaduje z gońcem z jednej strony, a z drugiej strony - ze skoczkiem. W tradycyjnych szachach bezpośrednio obok króla znajdują się goniec i królowa.

 

Nowe reguły gry

 

W diagonalnej odmianie gry obowiązuje kilka nowych reguł, np. pionki mogą ruszać się w dwóch kierunkach (np. północno-zachodnim i północno-wschodnim), a atakować w trzech kierunkach (np. południowym, wschodnim i zachodnim). W klasycznych szachach pionki mogą poruszać się o jedno pole do przodu - przed siebie, a bić tylko na ukos.

 

ZOBACZ: Irańska arbiter szachowa boi się wrócić do kraju. "Chcieliby mnie przykładnie ukarać"

 

Zbigniew Kokosiński przypadkowo odkrył nowy sposób gry próbując rozłożyć na szachownicy figury tak, aby tworzyły metaforę sił militarnych w obwodzie kalinigradzkim.

 

Dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński, prof. PK jest pracownikiem Katedry Automatyki i Technik Informacyjnych na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, a prywatnie - miłośnikiem gry w szachy.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie