Jacek Sasin w Otwocku: Jeśli wszyscy nad tym popracujemy, to węgla nie powinno zabraknąć

Biznes
Jacek Sasin w Otwocku: Jeśli wszyscy nad tym popracujemy, to węgla nie powinno zabraknąć
Polsat News
Wicepremier Jacek Sasin

- Zwróciliśmy się do samorządów, aby zaangażowały się w dystrybucję węgla - powiedział w Otwocku wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że pomoże to obniżyć cenę surowca. - Jeśli wszyscy nad tym popracujemy, to węgla nie powinno zabraknąć - powiedział minister.

- Wojna w Ukrainie spowodowała pogorszenie się sytuacji energetycznej w Europie. Skala wzrostu cen jest niespotykana - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin na briefingu w Otwocku. Dodał, że wzrost cen gazu jest dziesięciokrotny, a wzrost cen węgla pięciokrotny.

 

- Powodem tego wzrostu jest uzależnienie Europy od surowców z Rosji, ale także polityka klimatyczna Unii Europejskiej, która podbija ceny - przekazał Sasin. 

PGE i Węglokoks zwiększy import węgla

Wicepremier poinformował, że termin powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) nie zostanie przesunięty. - Do końca 2022 r. powstanie agencja, do której mają trafić aktywa węglowe energetycznych spółek Skarbu Państwa - przekazał Sasin.

 

- Wszystkie uwarunkowania, które legły u podstaw podjęcia decyzji o utworzeniu NABE, nie zniknęły. Stały się jeszcze bardziej wyraźne. Mamy właściwie wszystkie sprawy zakończone, także te że w budżecie państwa zostały zaplanowane środki na spłatę zobowiązań spółek - powiedział minister aktywów państwowych.

 

ZOBACZ: Atak nożownika przed PKN Orlen. Jacek Sasin: być może pchnął go do tego hejt na Orlen

 

- Dzięki pracy górników uda się zwiększyć wydobycie węgla jeszcze w tym roku. PGE i Węglokoks zwiększy także import węgla do Polski. W wyniku tej decyzji do końca roku do Polski trafi ok. 11 mln ton węgla. Ten węgiel zostanie przesiany i trafi do gospodarstw domowych. To ilość, która pozwoli na uzupełnienie ubytku. Zakładamy, że import docelowy osiągnie wielkość 17 mln ton - powiedział Sasin.

 

- Wyzwaniem dla nas wciąż jest cena węgla. Nadal jest wyższa od cen węgla z kopalni. To jest problem dla nad którym pracujemy. Dopłaty rządowe do surowca już ruszyły - powiedział minister. Minister dodał, że najważniejsze jest, aby polskie rodziny miały ciepło w zimę.

Wicepremier Sasin: Węgla nie powinno zabraknąć

- Polska Grupa Energetyczna prowadzi prace nad uruchomieniem sprzedaży detalicznej. W listopadzie będzie można sprzedawać bezpośrednio ten węgiel po takich cenach, jaki jest koszt sprowadzenia tego węgla do Polski - powiedział Sasin. Wicepremier  przypomniał, że PGE uruchomiło sklep internetowy, dzięki któremu można kupić dostępny węgiel.

 

- Zwróciliśmy się do samorządów, aby zaangażowały się w dystrybucję węgla. Dzięki spółkom komunalnym, różnego rodzaju przedsiębiorstwom istnieje możliwość ten węgiel kupować bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem, właściwie po kosztach przywiezienia - powiedział minister Sasin.

 

WIDEO: Jacek Sasin w Otwocku: Jeśli wszyscy nad tym popracujemy, to węgla nie powinno zabraknąć

 

 

- Dziękuję tym wszystkim samorządowcom, którzy już dzisiaj kupują węgiel od importerów i włączają się w akcję dostarczenia węgla do polskich rodzin, ponieważ kwestia dystrybucji, dotarcia do odbiorcy końcowego jest tutaj absolutnie kluczowa - wskazał minister.

 

ZOBACZ: Protest AgroUnii. Wysypali zboże przed biurem poselskim Jacka Sasina i Beaty Mazurek

 

Jacek Sasin powiedział, że dzięki pomocy lokalnych władz można cenę węgla zredukować. - Nie będziemy musieli płacić za pośredników - stwierdził. Wicepremier zaapelował do samorządów, aby odpowiedziały na propozycję PGE i kupowały wspólnie węgiel dla swoich mieszkańców.

 

- Jeśli wszyscy nad tym popracujemy, żeby logistycznie ten cały proces był dobry, to węgla nie powinno zabraknąć - podsumował Jacek Sasin.

mbl/grz/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie