Sejm. Adam Glapiński: Polityka pieniężna będzie prowadzona tak, by ograniczała inflację

Polska
Sejm. Adam Glapiński: Polityka pieniężna będzie prowadzona tak, by ograniczała inflację
PAP/Paweł Supernak
Adam Glapiński: Polityka pieniężna będzie prowadzona tak, by ograniczała inflację

Polityka pieniężna będzie nadal prowadzona w sposób mający obniżać inflację i jednocześnie będzie sprzyjać wzrostowi gospodarczemu - powiedział w czwartek w Sejmie prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

- Polityka pieniężna nadal będzie prowadzona w odpowiedzialny sposób, mianowicie w taki sposób aby ograniczała inflację i jednocześnie sprzyjała utrzymaniu zrównoważonego wzrostu gospodarczego - powiedział szef NBP przedstawiając sprawozdanie z działalności banku centralnego za rok 2021.

 

Glapiński przypomniał, że w bieżącym roku NBP kontynuował zacieśnienie polityki pieniężnej, ponieważ priorytetem banku jest obniżenie inflacji.

 

ZOBACZ: Drugie dno zmiany regulaminu Sejmu? "Posłowie wolą głosować z leżaka"

 

- Warto jednak pamiętać, że obniżenie inflacji jaką wywołały silne szoki podażowe musi następować stopniowo, szczególnie gdy spodziewane jest zasadnicze spowolnienie wzrostu gospodarczego, tak aby nie generowało to nadmiernych kosztów społecznych, a przede wszystkim znaczącego bezrobocia - podkreślił prezes NBP.

Stopy procentowe a gospodarstwa domowe 

Szef banku centralnego przyznał, że w efekcie podnoszenia stóp procentowych, wzrosło obciążenie budżetów zadłużonych gospodarstw domowych.

 

- Pojawiające się w mediach, a także w polityce, w sferze politycznej, oceny zagrożeń z tym związanych uznaję zdecydowanie za przesadzone. Około 4/5 kredytów hipotecznych zostało udzielonych przed okresem historycznie najniższych stóp procentowych. Tylko jedna piąta kredytów została udzielona w okresie szczególnie niskich stóp procentowych - dodał.

 

ZOBACZ: Sejmowa Komisja podjęła decyzję ws. immunitetu Grzegorza Brauna

 

Glapiński podkreślił, że wszystkie banki wymagały od kredytobiorców buforów dochodowych, zabezpieczających ich zdolność do obsługi zadłużenia nawet przy wyższych stopach procentowych.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie