Ołena Zełenska o szantażu Rosji. "To nie może być nasza codzienność"

Polska
Ołena Zełenska o szantażu Rosji. "To nie może być nasza codzienność"
WarsawSecurityForum/Twitter
Pierwsza Dama Ukrainy, Ołena Zełenska podczas przemówienia w Warszawie

- Agresja nie może stać się nowym sposobem rozwiązywania problemów. Pocisk, który uderza w domy mieszkalne, nie może być argumentem - podkreślała Ołena Zełenska podczas Warsaw Security Forum. Gdy Rosja grozi światu użyciem broni atomowej, pierwsza dama Ukrainy apeluje: - "Dzisiejsze wsparcie Ukrainy to inwestycja w bezpieczeństwo całego świata".

Ołena Zełenska wystąpiła w Warszawie podczas panelu  "Europe at War: Discussing Central and Eastern European Support for Ukraine" w trakcie Warsaw Security Forum 2022. To coroczna międzynarodowa konferencja, która ma na celu stworzenie przestrzeni do wymiany poglądów i doświadczeń w obszarze polityki bezpieczeństwa państw członkowskich NATO, Unii Europejskiej oraz krajów partnerskich.

 

- Dziękuję, że mogę dzisiaj być w Polsce. Dziękuję za wszystko, co zrobiliście dla nas już pierwszego dnia wojny. Byliście pierwsi, którzy zrozumieli, że ta wojna nie jest tylko przeciwko Ukrainie, ale przeciwko ludzkim wartościom - zaczęła przemowę Ołena Zełenska.

Zełenska: Rosja nie walczy z żołnierzami tylko z cywilami

- Kilka dni temu Rosja zabiła całą rodzinę w środku miasta Dniepr. Zginęła babcia, mama i dwoje dzieci. Następnego dnia rosyjska rakieta uderzyła w 25 osób w Zaporożu. Ofiary przebywały w samochodach. W jednym z takich aut zginęło trzyletnie dziecko - powiedziała Zełenska. Pierwsza dama Ukrainy podkreśliła, że Rosja nie walczy z żołnierzami tylko z cywilami.

 

WIDEO: Ołena Zełenska o szantażu Rosji. "To nie może być nasza codzienność"

 

 

Dodała też, że nadchodzi zima i agresor "chce ich zamrozić". - Niedaleko mojego rodzinnego miasta, Krzywego Rogu, znajduje się duża elektrownia. Rosjanie nieustannie ją ostrzeliwują, chcąc, by elektrownia nie była dłużej sprawna. Podczas ostatniego ostrzału kilkunastu pracowników zostało rannych. Przebywają obecnie w szpitalu - powiedziała Zełenska.

Zelenska: Pocisk nie może być argumentem, agresja nie może stać się językiem

Olena Zełenska zwróciła się do polskiego rządu i Polaków, dziękując za dotychczasowe wsparcie. - Dziękuję za każdą pomoc, którą otrzymaliśmy od was już od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji. Za każde uratowane dziecko - powiedziała.

 

 

- Jestem wdzięczna prezydentowi Andrzejowi Dudzie, polskiemu rządowi i każdemu polskiemu podatnikowi. Wiemy, że to wielka próba dla was i dla waszej gospodarki. Rosja z nami prowadzi wojnę rakietową, ale z wami gospodarczą. Wojna, która teraz trwa, to wojna hybrydowa, podczas której zajęliście stanowisko bezkompromisowe, oparte na wartościach i zasadach. Chciałabym wezwać wszystkich pozostałych, żebyście nie bali się zająć podobnego stanowiska, jedynego słusznego, które reprezentuje Polska - mówiła Zełenska. 

Zełenska: Pomoc dla Ukrainy to inwestycja w bezpieczeństwo świata

Jak zaznaczyła to wojna o wartości. - Agresja nie może stać się nowym językiem rozwiązywania problemów. Pociski uderzające w domy mieszkalne nie mogą stać się argumentem, a szantaż bronią jądrową nie może stanowić naszej codzienności - podkreślała.

 

- Cały czas potrzebujemy pomocy finansowej, militarnej i humanitarnej. Ale pamiętajcie, że dzisiejsze wsparcie Ukrainy to inwestycja w bezpieczeństwo całego świata. Zrobimy wszystko, żeby obecne i przyszłe pokolenia nie doświadczyły takiego cierpienia, którego doświadczają dzisiaj moi rodacy - zapowiedziała Ołena Zełenska.


- Możemy wygrać tylko razem. Zróbmy to dla przyszłych pokoleń - wezwała na koniec.

nb / Polsat News / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie