Wielka Brytania kupi okręty do pilnowania podwodnych przewodów i rurociągów

Świat
Wielka Brytania kupi okręty do pilnowania podwodnych przewodów i rurociągów
AP
Ben Wallace zapowiedział, że rząd w Londynie planuje strzec podwodnych gazociągów i kabli

Planujemy wejść w posiadanie dwóch specjalistycznych okrętów, które pomogą chronić podwodne kable oraz rurociągi - zapowiedział Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii, podczas konferencji rządzącej Partii Konserwatywnej w Birmingham.

- Putin działa szerzej niż tylko na Ukrainie. W minionych dniach obserwowaliśmy, jak w tajemniczy sposób doszło do uszkodzenia dwóch nitek gazociągów Nord Stream - mówił Wallace. 

 

Dodał, że "to jest dla nas przypomnienie, że nasza infrastruktura i gospodarka są wrażliwe na ataki hybrydowe". - Naszym celem jest ich bronić. Internet i sektor energetyczny zależą od gazociągów i kabli. Rosja nie kryje, że jest w stanie obrać je za cel - ocenił brytyjski minister.

Dwa okręty patrolowe  

Zapowiedział, że rząd w Londynie planuje strzec podwodnych gazociągów i kabli za pomocą dwóch specjalistycznych okrętów, w które już niedługo zostanie wyposażona brytyjska marynarka.

 

ZOBACZ: Nord Stream 2. Duńska Agencja Energii: Z gazociągu przestał wyciekać gaz

 

- Planujemy wejść w posiadanie dwóch specjalistycznych okrętów, które pomogą chronić podwodne kable oraz rurociągi - przekazał. 

 

Wyjaśnił, że "pierwszy z nich wielozadaniowy okręt patrolowy zostanie kupiony jeszcze przed końcem tego roku". - Zostanie przystosowany w Wielkiej Brytanii do roli, którą zacznie pełnić pod koniec przyszłego roku. Drugi okręt zostanie zbudowany w Wielkiej Brytanii - dodał. 

laf / AP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie