Nord Stream 2. Duńska Agencja Energii: Z gazociągu przestał wyciekać gaz

Świat
Nord Stream 2. Duńska Agencja Energii: Z gazociągu przestał wyciekać gaz
PAP/EPA/Danish Defence Command
Wyciek z gazociągu Nord Stream 2

Z gazociągu Nord Stream 2 przestał wyciekać gaz - podała w sobotę wieczorem Duńska Agencja Energii. Gazociąg został uszkodzony po detonacji ładunków wybuchowych. Zaatakowany został też rurociąg NS1. Nie jest wiadomo, kto dokonał ataków.

"Spółka Nord Stream 2 AG poinformowała Duńską Agencję Energii, że wydaje się, że w rurociągu NS2 A ciśnienie jest stabilne. Świadczy to zatem, że gaz przestał wyciekać" - napisano w komunikacie Duńskiej Agencji Energii na Twitterze. 

 

NS2 jest jednym z gazociągów łączących Rosję z Niemcami, który został uszkodzony w tym tygodniu w wyniku eksplozji. Uszkodzenia nitek Nord Stream 1 i 2 doprowadziły do uwolnienia się ogromnych ilości metanu. 

Nie wiadomo, kto dokonał ataków 

"Nordyccy śledczy powiedzieli, że w wybuchach brało udział kilkaset kilogramów materiałów wybuchowych" - przypomina agencja AP. 

 

ZOBACZ: Media: Kolejny wyciek z gazociągu Nord Stream

 

Prezydent Rosji Władimir Putin o dokonanie uszkodzeń rurociągów oskarżył w piątek państwa Zachodu, oceniając podczas przemówienia w Moskwie, że były to przejaw "terroru". Takiemu scenariuszowi zaprzeczają Stany Zjednoczone i ich sojusznicy. 

 

Do starć obu stron doszło na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku, które zostało zorganizowane na wniosek Rosji właśnie w związku z eksplozjami przy NS1 i 2. 

 

ap/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie