"Debata Dnia". Katarzyna Lubnauer o 13 mld zł dla samorządów: Zabrano 100 zł, a dziś oddają im 50 zł

Polska
"Debata Dnia". Katarzyna Lubnauer o 13 mld zł dla samorządów: Zabrano 100 zł, a dziś oddają im 50 zł
Polsat News

Jeśli chodzi o te 13 mld zł, to to jest tak, że najpierw samorządom zabrano 100 zł, a dziś oddają im 50 zł tylko robią to z pompą i nazywają, że to jest od nich - skomentowała Katarzyna Lubnauer w programie "Debata Dnia" pomysł przekazania środków dla jednostek samorządu terytorialnego. Z kolei Miłosz Motyka z PSL stwierdził, że te pieniądze można sobie "pobrać" jedynie z Twitterza Jacka Sasina.

Jeszcze w sierpniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki zmianom samorządy mają otrzymać nieomal 13,7 mld zł jeszcze w 2022 r. To dochód z tytułu udziału samorządów we wpływach z PIT r.

 

- 13,5 mld złotych trafi do polskich gmin, powiatów, do województw - powiedział Marcin Porzucek z PiS. 

 

- Ale samorządy zgłaszają, że nie będzie ich stać na ogrzanie, inwestycje zostawiają na lepsze czasy - mówiła prowadząca program Agnieszka Gozdyra. 

 

ZOBACZ: "Debata Dnia". Paweł Poncyljusz: Podatek od nadmiarowych zysków to karanie firm za rozwój

 

- A ja jestem w stałym kontakcie z moimi wójtami, burmistrzami z północnej i zachodniej Wielkopolski i nie widać takiego zagrożenia. Czekają na te środki, które zapewniliśmy samorządom - tłumaczył polityk partii rządzącej.

 

 

Dopytywany o podanie konkretnych jednostek samorządu, które nie borykają się z problemami finansowymi, opowiedział, że np. Gmina Ujście. - Kilkanaście mln złotych w ciągu ostatniego roku, własnie kończy budowę sali przy wiejskiej szkole - argumentował. 

"Ograbiono samorządy z ogromnych pieniędzy"

Motyka twierdzi, ze rząd nie ma propozycji dla samorządów. - Dziś PiS nie przedstawiło żadnych ofert jeżeli chodzi o samorządowców. A te mityczne 13,5 mld zł o których pisał pan Sasin na Twitterze... No proszę proszę państwa macie 13,5 mld zł na Twitterze Jacka Sasina, możecie je "pobrać" i się nimi podzielić - skomentował. 

 

ZOBACZ: "Debata dnia". Marcin Kierwiński: Macierewicz prędzej czy później trafi do więzienia

 

Z kolei zdaniem Lubnauer obiecane środki to część pieniędzy, które najpierw zostały odebrane. - Jeśli chodzi o te 13 mld zł, to to jest tak, że najpierw samorządom zabrano 100 zł, a dziś oddają im 50 zł, tylko robią to z pompą i nazywają, że to jest od nich. Bo zmieniając zasady dotyczące podatków ograbiono samorządy z ogromnych pieniędzy - oceniła.

ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie