Wpis Sikorskiego o Nord Stream. Władysław Kosiniak-Kamysz: Twitter powinien być ograniczany

Polska
Wpis Sikorskiego o Nord Stream. Władysław Kosiniak-Kamysz: Twitter powinien być ograniczany
Polsat News
Władysław Kosiniak-Kamysz w programie "Gość Wydarzeń"

- Bardzo głupi żart, wykorzystywany przez propagandę rosyjską. To jest niebezpieczne - tak Władysław Kosiniak-Kamysz w "Gościu Wydarzeń" skomentował wpis Radosława Sikorskiego. Były szef MSZ słowami "Dziękuję wam, USA" skomentował zdjęcie wycieku z gazociągu Nord Stream 2. Lider ludowców komentował również plany nowego podatku od nadmiarowych zysków firm.

Władysław Kosiniak-Kamysz był pytany o decyzję wicepremiera Jacka Sasina, który polecił Polskiej Grupie Górniczej skierowanie 600 tysięcy ton węgla dla rolników produkujących w szklarniach i tunelach foliowych.

 

- Mamy sukces jako PSL. Zabiegaliśmy o pomoc ogrodnikom, o pomoc, tym którzy mają warzywa pod szkłem - to jest ok. 900 ha w Polsce - komentował.

 

Jak przypominał, jego ugrupowanie mówiło: "Musi być stała, niższa cena dla ogrodników, żeby mogli utrzymać swoje szklarnie". Jego zdaniem taka regulacja powinna wejść w życie "już teraz".

"Ręce precz od polskich przedsiębiorców"

Kosiniak-Kamysz zapytany przez Bogdana Rymanowskiego, czy rząd wycofa się z pomysłu podatku od nadzwyczajnych zysków dla dużych firm, odpowiedział "krótkim przekazem dla wicepremiera" Jacka Sasina.

 

ZOBACZ: Jerzy Dudek domaga się zmiany selekcjonera. Czesław Michniewicz odpowiada

 

- Ręce precz od polskich przedsiębiorców. Nie może być tak, że ci, którzy utrzymują miejsca pracy, dostają dzisiaj rachunki, trzy-, pięcio-, siedmiokrotnie wyższe za energię elektryczną, mówią, że nie dadzą rady unieść ciężaru opłat - stwierdził.

 

Według niego rządzący komunikują teraz właścicielom firm: "Ale jak sobie radzisz, jak jesteś dobry, to ci dowalimy podatek". - Później rodzi się z tego hiperinflacja i pozbawienie możliwości inwestycyjnych - przestrzegł szef PSL.

 

Podkreślał, że koncerny energetyczne, korzystające z trudnej sytuacji na rynku, muszą "ponieść odpowiedzialność", jaką byłoby zamrożenie energii.

 

WIDEO: Władysław Kosiniak-Kamysz w "Gościu Wydarzeń"

 

Wpis Sikorskiego. "Bardzo głupi żart"

Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się również do głośnego wpisu Radosława Sikorskiego, który na Twitterze podziękował Stanom Zjednoczonym, sugerując, że to one stoją za wyciekami z gazociągów Nord Stream.

 

- Myślę, że Twitter powinien być ograniczany. Nie zawsze należy wpisywać wszystko, co się uważa i jakie się ma przemyślenia - komentował gość Polsat News.

 

Tweeta byłego szefa MSZ za czasów koalicji PO-PSL i ministra obrony w rządzie PiS nazwał "bardzo głupim żartem wykorzystywanym przez propagandę rosyjską".

 

ZOBACZ: Ósmy pakiet unijnych sankcji przeciwko Rosji. KE: Pozbawi Kreml 7 mld euro

 

- To jest niebezpieczne. Dzisiaj trzeba bardzo uważać, na wszystkie sformułowania, które mogą być wykorzystane przez propagandę rosyjską do osiągania swoich celów - dodawał.

 

Pytany, czy Sikorski to odpowiedni kandydat na szefa dyplomacji w przypadku objęcia władzy przez ugrupowania opozycyjne, lider PSL odparł: - Myślę, że ten etap ma już za sobą.

 

 

Prowadzący przytoczył również wpis Sikorskiego z wtorku, w którym tłumaczy, że "robocze hipotezy o tym, kto miał motyw i zdolność, aby to zrobić (paraliż Nord Stream - red.), stawiam naturalnie tylko we własnym imieniu".

 

- Czyli była interwencja władz Platformy. To jest tweet, który mówi, iż "to nie było zdanie mojej formacji politycznej, to jest moje prywatne zdanie". Takich zdań się nie wypowiada z własnej woli, tylko raczej jak jest jakiś impuls do tego. Myślę, że trzeba się po prostu z tego wycofać i lepiej żeby takich tweetów nie było - uznał Kosiniak-Kamysz.

"Nawet wszechmocny Jarosław Kaczyński nie jest w stanie odwołać premiera"

Prezes PSL komentował też niepotwierdzone doniesienia mediów, że w najbliższy piątek Mateusz Morawiecki może stracić fotel szefa rządu. 

 

- Wola dużej części osób w PiS-ie jest ku temu, ale możliwość realizacji pozostaje niewielka. Nawet wszechmocny w swojej partii Jarosław Kaczyński nie jest w stanie odwołać premiera, którego wyznaczył - powiedział.

 

ZOBACZ: Donald Tusk: Władza rusza na wojnę z polską przedsiębiorczością

 

Jak wyjaśnił Kosiniak-Kamysz, za Morawieckim stoją "jego własny głos w Sejmie, kilka głosów satelitów, które krążą wokół PiS-u i wspierają rząd", a także wsparcie "kilku najbliższych współpracowników premiera wśród parlamentarzystów". Do tej ostatniej grupy zaliczył szefów jego gabinetu i kancelarii oraz "innych ministrów, którzy tylko i wyłącznie Morawieckiemu zawdzięczają to, że są w rządzie".

 

Na pytanie, "ile szabel może mieć premier", Kosiniak-Kamysz odpowiedział: pomiędzy 10 a 15. Stwierdził również, że pojawiające się doniesienia medialne o konflikcie między Jackiem Sasinem a premierem, mają doprowadzić do osłabienia pozycji szefa rządu.

 

- Myślę, że gra idzie nie o to, co jest dzisiaj, tylko oto, co będzie za kilka miesięcy. Ktoś będzie musiał ponieść odpowiedzialność za spóźnione dostawy węgla, za zbyt drogie ceny energii elektrycznej, za nieumiejętność poradzenia sobie z kryzysem, za szalejącą inflację. Teraz jest przeciąganie liny - kto poniesie za to odpowiedzialność, lub odpychanie od siebie tego gorącego kartofla - mówił.

 

Jego zdaniem "źle to wygląda w momencie kryzysu". - Obóz rządzący, niezależnie jak on by był, powinien być dużo bardziej zintegrowany, szukający współpracy z opozycją, a nie kłócący się ze sobą. Gdyby prezes Kaczyński chciał, to dawno uspokoiłby tę bitwę buldogów pod dywanem - podsumował lider PSL.

 

Dotychczasowe odcinki "Gościa Wydarzeń" można zobaczyć tutaj.

bas/wka / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie