ENFAST, sieć współpracy policyjnej poszukuje najgroźniejszych bandytów. Wśród nich trzech Polaków

Polska
ENFAST, sieć współpracy policyjnej poszukuje najgroźniejszych bandytów. Wśród nich trzech Polaków
Polsat News
ENFAST organizuje kolejną kampanię angażującą społeczeństwo w ujęcie najgroźniejszych przestępców

Udział w zbrojnej grupie zajmującej się przestępstwami skarbowymi, przemyt narkotyków i udział w gangu - to główne zarzuty wobec trzech Polaków znajdujących się w wykazie ENFAST. Sieć współpracy policyjnej wspieranej przez Europol rozpoczyna kolejną kampanię, w której zachęca obywateli do pomocy w ujęciu poszukiwanych.

ENFAST, czyli wspierana przez Europol sieć współpracy policyjnej rozpoczyna kolejną kampanię, w której zachęca obywateli do pomocy w ujęciu ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości najgroźniejszych i oskarżonych o najcięższe przestępstwa bandytów w Europie. Wśród nich jest trzech Polaków. 

Rozbić domek z kart 

W filmie promującym kampanię grupę przestępców przedstawiono, jako talię tworzącą konstrukcję, z której wystarczy wyjąć jeden element, by posypał się cały ułożony z nich domek. Hasło kampanii to "Game Over" - gra się skończyła.

 

Oficer łącznikowa ENFASTU w Polskiej Policji podczas rozmowy z "Wydarzeniami" przypomniała, że to siódma edycja kampanii organizowanej w ramach wewnątrzeuropejskiej policyjnej współpracy.

 

ZOBACZ: Śląskie. Nożownik w szpitalu. Policja użyła tasera

 

- W poprzednich latach mieliśmy chociażby przestępstwa seksualne. Mieliśmy hasło "zbrodnia nie ma płci", czyli to że kobiety również potrafią popełniać najcięższe zbrodnie - mówiła. 

Trzech Polaków na liście 

W tym roku motywem przewodnim jest przestępczość zorganizowana. Na specjalnej stronie internetowej przedstawiono ponad pięćdziesiąt kart z wizerunkami poszukiwanych. Przy każdym flaga oznaczająca kraj pochodzenia. Przy trzech są polskie.

 

- Jeden z nich stoi na czele gangu trudniącego się przestępstwami skarbowymi. A pozostałych dwóch Polaków jest podejrzanych o przestępstwa narkotykowe, przede wszystkim o przemyt narkotyków - mówił podkom. Michał Gaweł, z Komendy Głównej Policji. 

 

Pierwszy to Robert Czik pseudonim "Czika". 43-latek z Rzeszowa poszukiwany za udział w zbrojnej grupie zajmującej się przestępstwami skarbowymi.

 

 

Kolejny to Adam Zając z Łodzi, który trafił na listę ENFAST-u. 35-latek przemyca narkotyki. Jest kurierem pomiędzy dilerami na terenie Unii.

 

Trzeci poszukiwany to 33-letni Dariusz Drobik, także łodzianin. Jest członkiem gangu.

 

ZOBACZ: Nielegalna migracja. Europol: Służby rozbiły grupę przemycającą ludzi

 

Policja zachęca, by wejść na stronę, przyjrzeć się twarzom poszukiwanych i anonimowo pomóc w ich ujęciu.

 

W skali europejskiej jest to kilkadziesiąt osób, które udało się zatrzymać dzięki informacjom uzyskanym dzięki publikacjom na stronie - dodała oficer łącznikowa ENFAST-u.

ap/bas / polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie