Wielka Brytania: Internet przyczynił się do śmierci czternastolatki

Świat
Wielka Brytania: Internet przyczynił się do śmierci czternastolatki
Pixabay/ JESHOOTS-com/ zdj. ilustracyjne
śledztwo skupiło się na korzystaniu przez Molly z Instagrama i Pinteresta

W Wielkiej Brytanii zakończyło się dochodzenie w sprawie śmierci czternastolatki z Londynu. Dziewczyna zmarła z powodu samookaleczenia. Według śledczych do jej śmierci przyczyniły się treści publikowane w internecie, szczególnie w mediach społecznościowych.

Czternastoletnia Molly Russell zmarła w listopadzie 2017 r. w wyniku samookaleczenia. W toku śledztwa stwierdzono, że nastolatka mieszkająca w Harrow w północno-zachodnim Londynie w ostatnich miesiącach swojego życia wchodziła w interakcje z dużą ilością szkodliwych treści w mediach społecznościowych - czytamy na stronie "The Guardian".

 

Dwutygodniowe śledztwo skupiło się na korzystaniu przez Molly z Instagrama i Pinteresta. Kierownictwo obu amerykańskich firm złożyło na rozprawie dowody, które pokazały, jakie treści graficzne Molly oglądała na kilka miesięcy przed śmiercią.

Depresja i negatywne skutki treści internetowych

Starszy koroner Andrew Walker w oświadczeniu stwierdził, że nie byłoby bezpiecznie orzekać, że przyczyną śmierci Molly jest samobójstwo, Powiedział, że niektóre z oglądanych przez nią witryn były "niebezpieczne", ponieważ umożliwiały dostęp do treści dla dorosłych, które nie powinny być dostępne dla 14-latki.

 

 

- Prawdopodobne jest, że powyższy materiał oglądany przez Molly, która już cierpiała na chorobę depresyjną i była podatna ze względu na swój wiek, wpłynął na nią w negatywny sposób i przyczynił się do jej śmierci w sposób bardziej niż minimalny - stwierdził Walker, cytowany przez "The Guardian".

 

W swoim podsumowaniu dodał, że Molly "umarła w wyniku samookaleczenia, cierpiąc na depresję i negatywne skutki treści internetowych".

 

ZOBACZ: Indie: Nagrywał relację na Instagram. Uderzył go przejeżdżający pociąg

 

Molly obejrzała ponad 16 000 treści na Instagramie w ostatnich sześciu miesiącach swojego życia, z czego 2100 dotyczyło samobójstw, samookaleczeń i depresji. 

 

Rodzina Molly Russell stała się działaczami na rzecz bezpieczeństwa w internecie i przez cały czas uczestniczyła w śledztwie.

 

 

Ojciec nastolatki powiedział, że ma nadzieję, że zakończenie śledztwa w sprawie śmierci jego córki będzie "ważnym krokiem w doprowadzeniu do bardzo potrzebnych zmian".

an / The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie