Indie: Nastolatki zgwałcone i zamordowane. Sprawcy powiesili ciała na drzewie

Świat
Indie: Nastolatki zgwałcone i zamordowane. Sprawcy powiesili ciała na drzewie
Flickr/Ramesh Lalwani/CC BY-SA 2.0/ Zdj. archiwalne
Indie to najbardziej niebezpieczny kraj dla kobiet - uznała fundacja Reutera w 2018 r.

Sześciu mężczyzn usłyszało zarzuty w związku ze śmiercią dwóch sióstr w wieku 15 i 17 lat ze stanu Uttar Pradesh w Indiach. Przed zamordowaniem nastolatki zostały zgwałcone. Ich ciała powieszono na drzewie. Ofiary należały do dalitów - przedstawicieli najniższej kasty w Indiach.

Do zbrodni doszło w środę po południu w dystrykcie Lakhimpur. Policja poinformowała, że grupa mężczyzn zabrała obie siostry na pole trzciny cukrowej. Następnie nastolatki zostały zgwałcone i zamordowane. Ich ciała powieszono na drzewie. Sprawcy jako lin użyli szali, które nosiły ofiary.

 

ZOBACZ: Niemcy: Gwałt na 11-letniej dziewczynce. Afgańczyk skazany na rok więzienia w zawieszeniu

 

W sprawie zatrzymano sześciu mężczyzn, w tym sąsiada nastolatek. Mężczyźni usłyszeli zarzuty gwałtu, morderstwa i ukrywania zbrodni.

 

Relacja policji o tym, jak doszło do zbrodni różni się od relacji matki nastolatek. Według służb dziewczyny same z siebie miały pójść za mężczyznami, a po dokonanym na nich gwałcie miały "nalegać, by mężczyźni się z nimi ożenili". Matka ofiar twierdzi z kolei, że dwóch mężczyzn pojawiło w jej domu, porwało jej córki, a gdy próbowała ich powstrzymać "została dotkliwie pobita".

Zbrodnie wobec pariasów

Zbrodnia wywołała poruszenie wśród lokalnej społeczności. Wiceminister stanu Uttar Pradesh Brajesh Pathak zapewnił, że sprawcy brutalnego morderstwa otrzymają taką karę, że dusze członków "ich przyszłych pokoleń będą się jej bały".

 

ZOBACZ: Indie: Lekarz porzucił samochód w korku i pobiegł do szpitala na operację

 

Ofiary należały do dalitów, których potocznie nazywa się pariasami. To określenie stosowane wobec osób, które należą do najniższych kast w Indiach lub żyją poza systemem kastowym. Tradycyjnie do "niedotykalnych" zalicza się osoby wykonujące pracę fizyczną lub "nieczyste zawody" - polegające m.in. na zabijaniu zwierząt (rzeźnicy, rybacy) i te mające kontakt z płynami ustrojowymi drugiego człowieka (sprzątacze, pracze).

 

Pomimo uznania stosowania sankcji wobec dalitów za bezprawne w konstytucji z 1950 r., system kastowy nadal stosowany jest w hinduskim społeczeństwie.

 

"The Guardian" przypomina, że w czerwcu 13-latka z dalitów została zamordowana w dystrykcie Chitrakoot w Uttar Pradesh. Z kolei w 2021 r. w dwóch osobnych przypadkach grupy mężczyzn zgwałciły dwie dziewczynki - sześcio- i dziewięciolatkę.

bas/grz / The Guardian / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie