Zagraniczna Pomoc Wojskowa. Niemal 290 milionów dolarów trafi do Polski z USA

Świat
Zagraniczna Pomoc Wojskowa. Niemal 290 milionów dolarów trafi do Polski z USA
PAP/Andrzej Lange
Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski

288,6 miliona dolarów przeznaczył amerykański Kongres na rzecz Polski w ramach Zagranicznej Pomocy Wojskowej. Jak wyjaśniła ambasada USA w Warszawie, chodzi o wzmocnienie zdolności naszego kraju do "odstraszania i obrony" przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji.

Jak przypomnieli Amerykanie, nasz kraj udzielił "nadzwyczajnego wsparcia" Ukrainie w obliczu agresji Kremla. 288,6 miliona dolarów - zdaniem Stanów Zjednoczonych - "przyspieszy proces uzupełniania wyposażenia (wojskowego), które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów" dla Kijowa. Chodzi m.in. o czołgi.

USA sugerują, jak najszybciej rozpocząć produkcję sprzętu dla Ukrainy

"Cały czas zachęcamy kraje do przekazywania Ukrainie pilnie potrzebnego wsparcia, jak również do rozpoczęcia negocjacji kontraktów z firmami obronnymi" - dodała ambasada USA na Twitterze. Uściśliła, że dzięki temu w najszybszy możliwy sposób będzie możliwe uruchomienie produkcji sprzętu dla Ukrainy.

 

ZOBACZ: Media: Kolejny wyciek z gazociągu Nord Stream

 

Wsparcie, na którego przekazanie zgodził się w środę amerykański parlament, ogłosił 8 września w Kijowie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Zatwierdzenie tej decyzji przez Kongres oznacza, że Polska stała się - po Ukrainie - jednym z największych odbiorców Zagranicznej Pomocy Wojskowej (Foreign Military Financing).

 

 

W ostatnim czasie wsparcie od Amerykanów w obliczu agresji Rosji otrzymała też sama Ukraina. 25 września prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił, że USA przekazały jego państwu dwa systemy przeciwlotnicze NASAMS. Mogą one zapewnić ochronę przed atakami rakietowymi.

wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie