Rosja. Władimir Putin w piątek ogłosi aneksję ukraińskich terenów

Świat
Rosja. Władimir Putin w piątek ogłosi aneksję ukraińskich terenów
PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Wojna w Ukrainie. Władimir Putin podpisze porozumienie w sprawie aneksji ukraińskich terenów

Ceremonia podpisania traktatów o wejściu w skład Rosji nowych terytoriów odbędzie się 30 września - powiadomił rzecznik prasowy Prezydenta Rosji, Dmitrij Pieskow. Po spotkaniu, które rozpocznie się o 15:00 czasu moskiewskiego, Władimir Putin wygłosi orędzie.

Rzecznik prasowy Prezydenta Rosji, Dmitrij Pieskow powiadomił, że w piątek 30 września dojdzie do uroczystej ceremonii aneksji części terenów Ukrainy. Po podpisaniu dokumentów, Putin ma wygłosić orędzie. 

Pieskow zapowiedział, że Władimir Putin podpisze dokumenty dotyczące czterech terenów. - Wszystkie cztery, wszystkie terytoria, które przeprowadziły referenda i zwróciły się z odpowiednim wnioskiem do strony rosyjskiej - powiedział rzecznik, cytowany przez prokremlowską agencję Tass. 

Wcześniej w czwartek Deputowany do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej z ramienia Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Denis Parfenow potwierdził, że deputowani otrzymali zaproszenie na piątek na Kreml. Spotkanie, w którym weźmie udział Władimir Putin ma odbyć się o godzinie 15:00 czasu moskiewskiego. 

 


Według rosyjskiego portalu Kommiersant, na spotkanie do Moskwy przybyli już przywódcy tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego.

Pseudoreferenda na okupowanych terytoriach

W dniach 23-27 na okupowanych przez Rosjan terytoriach przeprowadzone zostały pseudoreferenda, w których mieszkańcy mieli "zadecydować" o przyłączeniu się do Federacji Rosyjskiej.

 

ZOBACZ: "Referenda" w okupowanych regionach Ukrainy. Pierwsze, oficjalne wyniki

 

Według wyników przekazywanych przez kremlowską propagandę w tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republikach Ludowych mieszkańcy opowiedzieli się za przyłączeniem do Rosji, a na częściowo okupowanym obwodzie zaporoskim i w okupowanym obwodzie chersońskim mieszkańcy mieli wybrać utworzenie niepodległego państwa i przyłączenie się do Federacji Rosyjskiej.  

anw/zdr/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie