Nowa wyspa na Pacyfiku. Stworzyła ją erupcja wulkanu Home Reef

Świat
Nowa wyspa na Pacyfiku. Stworzyła ją erupcja wulkanu Home Reef
Tonga Geological Services/Satelita
Wyspy stworzone w wyniku erupcji wulkanu mogą przetrwać latami

W pobliżu Australii, na Pacyfiku, powstała najmłodsza wyspa na świecie - przekazują media. Jej istnienie zawdzięczamy erupcji wulkanu Home Reef. Południowo-zachodni Ocean Spokojny ma najwięcej podwodnych wulkanów na świecie.

Nowa wyspa została zauważona, na środku oceanu kilka godzin po wybuchu podwodnego wulkanu, niedaleko Australii. Na początku tego miesiąca podwodny wulkan Home Reef - znajdujący się w środkowej części Wysp Tonga - wybuchł i w ciągu kilku godzin uformował najmłodszą wyspę na Ziemi - przekazał portal www.news.com.au.

 

14 września naukowcy z Tonga Geological Services ogłosili, że wyspa obejmowała około 4 000 metrów kwadratowych, a jej wysokość wynosiła 10 metrów nad poziomem morza. Do 20 września urosła do już 24 000 metrów kwadratowych.

 

Erupcja trwała od 10 września do co najmniej 23 września, kiedy to Tonga Geological Services potwierdziło na Facebooku, że "wydarzenie stanowi małe ryzyko i mieszkańców (pobliskich grup wysp) Vava'u i Ha'apai".


"Nie odnotowano popiołu w ciągu ostatnich 24 godzin. Niemniej wszystkim marynarzom zaleca się żeglowanie w oddaleniu czterech km od Home Reef do odwołania" - ostrzegła agencja rządowa.

 

Na południowo-zachodnim Pacyfiku jest najwięcej podwodnych wulkanów na świecie

Według NASA wyspa może szybko zniknąć. "Formacje stworzone przez podmorskie wulkany są często krótkotrwałe, choć czasami utrzymują się przez lata" - przekazano.

 

"Wulkan Home Reef miał cztery zarejestrowane okresy erupcji, w tym wydarzenia w 1852 i 1857 roku. Erupcje w 1984 i 2006 roku wyprodukowały efemeryczne wyspy z klifami o wysokości nawet do 70 metrów. Wyspa stworzona przez 12-dniową erupcję z pobliskiego wulkanu Late'iki w 2020 roku zniknęła po dwóch miesiącach, podczas gdy wcześniejsza wyspa, stworzona w 1995 roku przez ten sam wulkan, przetrwała przez 25 lat" - przekazała agencja.

 

ZOBACZ: Islandia. Erupcja wulkanu Fagradalsfjall. Zdumiewające wideo


NASA wyjaśniła, że na południowo-zachodnim Pacyfiku "grzbiet dna morskiego, który rozciąga się od Nowej Zelandii do Tonga, ma największe zagęszczenie podwodnych wulkanów na świecie".


"Home Reef jest w strefie, gdzie trzy płyty tektoniczne zderzają się na najszybciej zbiegającej się granicy na świecie" - przekazała agencja. Dodano, że płyta pacyficzna w tym miejscu zapada się pod dwiema innymi małymi płytami, co tworzy jeden z najgłębszych rowów na Ziemi, a także i jedno z najbardziej aktywnych wulkanicznie miejsc ma świecie.

mbl/ sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie