Misja "DART". Pierwszy w historii test obrony planetarnej. Sonda NASA uderzyła w asteroidę

Świat
Misja "DART". Pierwszy w historii test obrony planetarnej. Sonda NASA uderzyła w asteroidę
NASA/Reuters/Polsat News
Dimorphos na kilka sekund przed zderzeniem z sondą NASA

Sonda NASA w ramach misji "DART" uderzyła z prędkością hipersoniczną w odległą asteroidę. Był to pierwszy na świecie test planetarnego systemu obronnego. Został zaprojektowany w celu zapobieżenia potencjalnej kolizji meteorytu z Ziemią.

Pierwsza próba zmiany ruchu asteroidy lub innego ciała niebieskiego, która odbyła się w NASA, wystartowała 10 miesięcy po zapoczątkowaniu DART - informuje Reuters.

 

 

Podczas transmisji na żywo można było zobaczyć jak sonda, wielkości małego samochodu, uderza w asteroidę Dimorphos, równą wielkości stadionu piłkarskiego. Do zderzenia doszło we wtorek o godzinie 1.14 czasu polskiego ok. 11 mln kilometrów od Ziemi.

Sonda uderzyła w asteroidę z prędkością 6,6 km/s

Dimorphos to naturalny satelita większej, prawie 800-metrowej planetoidy Didymos. Według NASA, sonda uderzyła w obiekt z prędkością 6,6 km/s (23,6 tys. km/h), co powinno zmniejszyć jego prędkość o 0,4 mm/s. Według szacunków agencji to wystarczy, by zmienić czas jednego okrążenia wokół Didymosa o kilka minut (obecnie jest to 11 godzin 55 minut).

 

 

Misja kosztowała 330 mln dolarów i trwała około siedmiu lat. Została opracowana w celu ustalenia, czy statek kosmiczny jest w stanie zmienić trajektorię lotu asteroidy za pomocą samej siły kinetycznej, spychając ją z kursu na tyle, aby utrzymać Ziemię z dala od niebezpieczeństw.

 

WIDEO: Pierwszy test obrony planetarnej. Sonda NASA uderzyła w asteroidę

 

NASA: Pewnego dnia to może uratować nasz dom

To, czy eksperyment zakończył się sukcesem będzie wiadome po dalszych obserwacjach asteroidy za pomocą naziemnych teleskopów. NASA już pochwaliła wynik testu, mówiąc, że statek kosmiczny osiągnął swój cel. - NASA działa na rzecz ludzkości. To demonstracja technologii, która, kto wie, pewnego dnia może uratować nasz dom - powiedział zastępca administratora NASA Pam Melroy, emerytowana astronauta.

 

ZOBACZ: NASA pokazała obiekt, na którym musi istnieć życie

 

Żadna z zidentyfikowanych dotąd planetoid nie stanowi rzeczywistego zagrożenia dla Ziemi, a naukowcy NASA zapewniają, że ich test nie mógł stworzyć nowego niebezpieczeństwa. Dimorphos i Didymos są malutkie w porównaniu z asteroidą Chicxulub, która uderzyła w Ziemię około 66 mln lat temu, unicestwiając około trzech czwartych gatunków roślin i zwierząt, w tym dinozaurów.

msm/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie