USA: Joe Biden i NASA pokazali pierwsze zdjęcie z teleskopu Jamesa Webba

Technologie
USA: Joe Biden i NASA pokazali pierwsze zdjęcie z teleskopu Jamesa Webba
PAP/EPA/SHAWN THEW
Joe Biden podczas konferencji w Białym Domu

Z pozoru to tylko kolejne zdjęcie gwiazd i galaktyk, jednak widać na nim również słabą wiązkę światła sprzed 13 miliardów lat. Pierwszą fotografię wykonaną przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zaprezentowali NASA i prezydent USA Joe Biden. "To najgłębsze i najbardziej szczegółowe zdjęcie Wszechświata, które do tej pory wykonano" - przekazała kosmiczna agencja.

- To historyczny dzień - stwierdził Joe Biden, a wiceprezydent Kamala Harris ogłosiła "nowy rozdział w badaniach naszego Wszechświata".

 

Zdjęcie przedstawia zbiór gwiazd i galaktyk. Szef NASA Bill Nelson powiedział, że co najmniej jedna ze słabych, starszych wiązek światła pojawiających się na "tle" zdjęcia – złożonym z obrazów o różnych długościach fal świetlnych – pochodzi sprzed ponad 13 miliardów lat.

 

- To tylko niewielka część Wszechświata - dodał Nelson.

 

Prezentacja pierwszej fotografii z teleskopu Jamesa WebbaPAP/EPA/SHAWN THEW
Prezentacja pierwszej fotografii z teleskopu Jamesa Webba

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba - najpotężniejszy w historii

Kolejne zdjęcia z teleskopu Jamesa Webba NASA ma zaprezentować we wtorek po południu czasu polskiego. - Zdjęcia z teleskopu Webba przypominają światu, jak wielkich rzeczy może dokonać Ameryka - powiedział prezydent Biden.

 

 

Teleskop Jamesa Webba to najpotężniejszy teleskop kosmiczny, jaki kiedykolwiek zaprojektowano. Jego budowa kosztowała około 10 mld dolarów. Został wystrzelony 25 grudnia 2021 roku.

 

Posiada zwierciadło o średnicy 6,5 metra i prowadzi obserwacje w podczerwieni. Przez media został uznany za następcę Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, który działa od ponad 30 lat.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie