Wojna w Ukrainie. Dr Wojciech Szewko: Rosja dysponuje dużymi zasobami taktycznej broni nuklearnej

Polska
Wojna w Ukrainie. Dr Wojciech Szewko: Rosja dysponuje dużymi zasobami taktycznej broni nuklearnej
Polsat News
Rosja może być skłonna do użycia taktycznej broni nuklearnej

- Sama perspektywa użycia broni nuklearnej ma potężny aspekt psychologiczny. Wszyscy spodziewają się, że Putin zaszantażuje rządy państw europejskich, żeby spowodować rozłam albo zmianę stanowiska ws. Ukrainy - mówił w Polsat News dr Wojciech Szewko, analityk ds. międzynarodowych Collegium Civitas. Ekspert wyjaśnił różnicę między strategiczną a taktyczną bronią nuklearną.

- Wojna jest w tej chwili na najbardziej niebezpiecznym etapie, ponieważ perspektywa użycia przez Rosję wszystkich rodzajów broni którymi dysponują, w obronie tych terytoriów, które będą próbowali anektować, jest bardzo wysokie. Warto słuchać szczególnie Amerykanów, otóż oni wielokrotnie ostrzegali (...) rosyjskie kierownictwo przed katastrofalnymi skutkami dla Rosji, jeżeli użyje tejże broni nuklearnej - mówił analityk. 

 

Zdaniem Szewki "im gorzej będzie szło Rosji na polu bitwy konwencjonalnej, tym będzie bardziej skłonna do sięgania po taktyczną broń nuklearną". Dodał, że amerykański wywiad nie dostrzega "ruchu wokół składów z taktyczną bronią nuklearną". 

 

ZOBACZ: Ukraina. Kolejne dwa masowe groby w Iziumie. Wołodymyr Zełenski: Pochówki z setkami ciał

 

- Taktyczna broń nuklearna to taka, która ma być używana na polu bitwy, w przeciwieństwie do strategicznej, która służy głównie do odstraszania, ewentualnie, w przypadku wojny nuklearnej do zaatakowania bezpośrednio terytorium przeciwnika, niszczenia innym składów broni nuklearnej, miast. Ta broń strategiczna to jest broń apokalipsy. Po niej dojdzie do nuklearnej zagłady Ziemi, natomiast taktyczna, to są pociski, bomby, rakiety o niewielkiej sile - tłumaczył. 

 

WIDEO: Dr Szewko o możliwym użyciu taktycznej broni nuklearnej przez Rosję

Dr Szewko o broni nuklearnej. "Potężny aspekt psychologiczny"

Ekspert podkreślił, że Rosja dysponuje dużymi zasobami takiej broni, która w większości pochodzi jeszcze z czasów Związku Radzieckiego, więc "nie wiadomo na ile jest skuteczna". - Sama perspektywa jej użycia ma potężny aspekt psychologiczny. Wszyscy spodziewają się, że Putin zaszantażuje rządy państw europejskich, żeby spowodować rozłam albo zmianę stanowiska ws. Ukrainy, żeby tą pomoc wstrzymać, tak aby Kijów się poddał - mówił dr Szewko. 

 

ZOBACZ: Gen. Jarosław Kraszewski: Kreml mobilizacją strzelił sobie w potylicę

 

- Jednym z istotnych czynników posiadania broni jądrowej jest próba zastraszenia przeciwnika, że użyjemy tej broni, która jest bronią masowej zagłady. Przez całą zimną wojnę państwa budowały swoje arsenały, aż doszło do tzw. poziomu gwarantowanego wzajemnego zniszczenia. Państwa budowały tą broń dalej właśnie po to, aby druga strona nie odważyła się na użycie tej broni jako pierwsza - podkreślił. 

 

Dr Szewko tłumaczył, że jeśli Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej, to nie wiadomo jaka będzie odpowiedź Stanów Zjednoczonych, choć "prawie na pewno nie będzie to odpowiedź nuklearna", ponieważ "nikt nie będzie ryzykował wybuchu III wojny światowej, wojny nuklearnej". 

dsk/zdr/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie