Ukraina. Kolejne dwa masowe groby w Iziumie. Wołodymyr Zełenski: Pochówki z setkami ciał

Świat
Ukraina. Kolejne dwa masowe groby w Iziumie. Wołodymyr Zełenski: Pochówki z setkami ciał
PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Dwa kolejne masowe groby z setkami ciał znaleziono w Iziumie

Dwa kolejne masowe groby z setkami ciał znaleziono w wyludnionym Iziumie w obwodzie charkowskim - powiedział w wywiadzie dla telewizji CBS prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wcześniej w tym samym mieście odkryto masową mogiłę z blisko 500 ciałami.

- Znaleźliśmy duży masowy pochówek z pół tysiącem osób - mówił Zełenski o wcześniejszych makabrycznych odkryciach w Iziumie i przekazał informację o kolejnych mogiłach, które zlokalizowano w niedzielę.  

 

- Znaleziono jeszcze dwa masowe pochówki, duże pochówki z setkami ciał. Chodzi również o małe miasteczko Izium. W małym miasteczku są jeszcze dwa masowe pochówki - podkreślał Zełenski.

 

Przypomniał, że w przypadku pierwszego odkrycia w mogiłach odnajdywane były ciała całych rodzin - mężczyzn, kobiet, dzieci. Często szczątki nosiły ślady tortur. - Z kulami w głowach. Brakowało niektórych części ich ciał - mówił prezydent Ukrainy. 

Wyzwolenie Iziumu  

Na początku września Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły udaną kontrofensywę w obwodzie charkowskim, wyzwalając prawie wszystkie okupowane terytoria regionu.

 

ZOBACZ: Ukraina. W Iziumie ekshumowano 436 ciał. Na 30 są ślady tortur

 

10 września Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły Izium z rąk okupantów. Samozwańczy, prorosyjski "burmistrz" opuścił miasto jeszcze przed rozpoczęciem jego przechwytywania przez siły zbrojne.

 

"Podczas czasowej okupacji w mieście działał totalny system zastraszania i terroru miejscowej ludności. W mieście odnaleziono siedem cmentarzy, na których pochowani są cywile i żołnierze, którzy zginęli w wyniku rosyjskiej agresji" - podaje Unian. 

ap/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie