W ubiegłym roku Polacy wydali majątek na alkohol. Kwota wzrosła prawie o 10 proc.

Polska
W ubiegłym roku Polacy wydali majątek na alkohol. Kwota wzrosła prawie o 10 proc.
THAM YUAN YUAN/Pixabay
Polacy sięgają po alkohol "z wyższej półki" zwłaszcza, jeśli chodzi o wódki

W ubiegłym roku Polacy wydali rekordową sumę na alkohol - podaje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Kwota ta wyniosła 45 mld złotych i jest o prawie o 10 proc. wyższa niż w 2020. Spowodowane jest to także tym, że konsumenci kupują coraz lepsze trunki.

Raport Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) przekazuje, że w 2021 roku Polacy wydali na alkohol 45 mld złotych. To więcej niż w roku wcześniejszym o 9,6 proc.

 

Ostatni taki duży skok na rynku alkoholi miał miejsce w 2014 r., kiedy to wzrosła sprzedaż o 10 proc., oraz w 2015 r. - 9,6 proc. Większe wydatki na alkohol wynikają głównie z wzrostu cen alkoholi, a nie z powodu zwiększenia spożycia. W 2014 roku było to spowodowane podwyżką akcyzy o 15 proc. W 2021 wynikało to głównie z inflacji i kosztów działalności.

 

W analizie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) podkreślono, że wzrost spożycia alkoholu był niewielki. W przeliczeniu na 100 proc. alkoholu średnie spożycie na mieszkańca wyniosło 9,7 litra wobec 9,62 litra w 2020 r.

Piwo sprzedawało się gorzej ze względu na lockdown

To wynik głównie dzięki spożyciu mocniejszych alkoholi spirytusowych, których wypito w ubiegłym roku 3,8 l na osobę, najwięcej od 1994 r., oraz wina i miodów pitnych - 0,8 l, najwięcej od 2010 r.

 

ZOBACZ: Finlandia. Browar stworzył piwo z okazji złożenia wniosku o dołączenie do NATO

 

Spożycie piwa natomiast spadło. Zdaniem ekspertów przyczyniła się do tego pandemia. Brak imprez masowych, zamknięte lokale gastronomiczne - to mocno zaszkodziło rynkowi alkoholi niskoprocentowych. 

 

Wzrost kwot wydawanych "na procenty" jest spowodowany także tym, że kupowane są coraz lepsze alkohole. Polacy sięgają po alkohol "z wyższej półki" zwłaszcza, jeśli chodzi o wódki.

mbl/zdr/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie